11 Август, 2020
0.0169

Вработени двајца имами за Аја Софија

Објавено во: Балкан 13 Јули, 2020

Али Ербас, шеф на турската служба за религиозни работи, во неделата престојуваше во посета на Аја Софија за да даде упатства за нејзино претворање во џамија.

Зборувајќи пред новинарите, Ербас пред новинарите им рече дека во поранешната византиска црква на Константинопол се очекува да бидат назначени два имама кои ќе ги спроведуваат муслиманските молитви.

Ербас ја посети поранешната Света Софија во придружба на министерот за туризам и култура во земјата, Мехмет Нури Ерсој, и истакна дека се испитуваат средствата што треба да се користат за покривање на фреските, мозаиците и муралите.

Во вторник, претседателот Реџеп Таип Ердоган се очекува да претстави алтернативи што би можеле да бидат прифатени од УНЕСКО, како што е покривање со оптички системи или завеси што ќе бидат употребувани за време на молитвата.

Извештаите исто така сугерираат дека ќе се инсталира тепих од 14.000 квадратни метри. што го нарачало и го платило турското претседателство.

Ердоган во говорот во петокот вечер изјави дека првата молитва во Аја Софија ќе се одржи на 24 јули.


Можеби ќе ве интересира

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените