25 Август, 2019
0.0178

Временска прогноза: Сонце, потопло и дожд предвидуваат синоптичарите за продолжениот викенд

Објавено во: Македонија 26 Април, 2019

Денес е Велики петок, ден од Страдалната седмица, христијански празник на денот кога е распнат Исус Христос.  Денес е неработен ден за сите граѓани од православна вероисповед , не се работи ниту по полињата. Меѓутоа, овој неработен ден слободно можете да го искористете за прошетка во паркот или да уживате во природата на некоја ливада. Бидејќи за денес метеоролозите најавуваат сонце и топло време, со мала до умерена облачност, а попладне се очекува на некои места да биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Утринските температури ќе бидат за некој степен повисоки во однос на изминатите неколку дена, односно ќе се движат во интевал од 6 до 12 степени. Додека, дневните максимални температури на воздухот ќе го достигнат максималниот 28 степен.

За утре, сабота според управата за хидрометеоролошки работи не очекува сончево и топло време со мала до умерена облачност, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме и ќе има појава на град и засилен ветер. Минималните температури на воздухот ќе се движат од 7 до 13 степени, а максималните температури ќе достигнат максимални 25 степени.

Во недела, на големиот христијански празник Велигден според метеоролозите не очекува сончево, топло и стабилно време со умерена облачност. Ќе дува умерен југозападен ветер. Утринските температури ќе се движат од 6 до 12 степени, дневните температури на воздухот за првиот ден од Велигден ќе се движат во интервал од  18 до 26 степени целзиусови.

За последниот неработен ден од овој продолжен викенд, синоптичарите најавуваат сончево  и топло време, со умерена облачност. Ќе дува умерен југозападен ветер. Максималните температури на воздухот за понеделник според хидрометеорлозите ќе го достигнат максималниот 25 степен целзиусов.


Можеби ќе ве интересира

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол