21 Октомври, 2021
0.0564

Вучиќ: Србија наскоро ќе ја добие петтата вакцина против вирусот корона, доаѓа Модерна

Објавено во: Балкан 27 Септември, 2021

Претседателот на Србија, исто така, рече дека за помалку од една година се очекува „супер вакцина“, која ќе го покрие целиот вирус, ќе ги опфати сите негови варијанти и ќе има посилен ефект, што досега не можевме да го видиме.

Александар Вучиќ синоќа изјави дека е апсолутно за вакцинација, бидејќи тоа е најважно во борбата против Ковид-19 и за спасување животи на луѓето, и ги отфрли приговорите да не се обвинуваат антивакцинаторите за изборите следната година, наведувајќи дека никогаш не направи ништо поради изборите.и покрај својот цврст став за вакцинација, не може да дозволи кршење на Уставот.

Во твитот на Хит, на прашањето дали ќе ја добие третата доза, кога ќе дојде време, Вучиќ одговори: „Секако“.

На заклучокот дека има приговори против него да не се буни против вакцинаторите, бидејќи тие ќе бидат корисен дел од електоратот, Вучиќ рече дека тоа нема никаква врска со здравиот разум, и дека секогаш имал одговорен и сериозен став и посочи дека вакцинацијата е најважна работа .

- Ниту еден од политичарите не ги критикуваше бесмислените теории на заговор за тоа како садовите и шерпите стојат на раце кога примаат вакцини. Тоа е неверојатно ", забележа Вучиќ. Тој додаде дека против вакцината се генерално посиромашните, но добри луѓе кои не веруваат во современи методи, или лесно веруваат во теории на заговор.

- Многу, ми се чини дека успеав да ги убедам да се вакцинираат. Не можам сѐ, но апсолутно сум за вакцинација. Затоа ги обезбедивме сите овие вакцини, а Модерна ќе пристигне наскоро. Која земја ја има? Руската вакцина што ја произведовме наскоро ќе пристигне на пазарот, а ќе има и кинеска - рече Вучиќ.

Тој додаде дека за помалку од една година се очекува „супер вакцина“, која ќе го покрие целиот вирус, ќе ги опфати сите негови варијанти и ќе има посилен ефект што досега не можевме да го видиме.

Тој потсетува дека има и вакцинирани лица кои се заразени, но имаат неспоредливо поголеми шанси да преживеат, наведувајќи ја неговата мајка како пример.

На прашањето што се смени од времето кога се воведе задолжителната вакцинација против големи сипаници во поранешна Југославија, тој рече дека се променил Уставот, кој мора да го почитуваме, како и луѓето.

- Постојано слушам приказни за избори. Никогаш не правам ништо заради изборот. Тоа се луѓе кои тргнуваат од себе и ништо не разбрале. Велат дека постојано сум во кампања, па како да направам нешто поради изборите? Отидовме на избори дури и кога ги намаливме платите и пензиите, но луѓето видоа дека имаме план. Бидејќи јас не ја гледам Србија како што ќе биде во март следната година, туку во март 2025 година, 2030 година, 2050 година. Повеќе ме интересира Србија отколку да останам на власт - нагласи Вучиќ.

Тој повтори дека е цврст и напорен за вакцинација, но дека не може да дозволи да се донесат акти со кои ќе се прекрши Уставот и ќе им се даде право на оние што ќе стават во гетото дел од населението кое не се согласува со нешто.


Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка