26 Септември, 2022
0.0182

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

Објавено во: Балкан 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека се прави се за подготвени да ја дочекаат зимата, истакнувајќи дека вредноста на гасот што Србија го има на пазарот е повеќе од 1,3 милијарди евра и дека се купува во сите земји каде што е можно.

- Од денеска имаме 264,7 милиони кубни метри гас во нашиот магацин и 201 милион кубни метри што ги купивме како дополнителни количини во Унгарија - рече Вучиќ одговарајќи на новинарско прашање за снабдувањето со гас.

Посочи дека до сега не сме можеле да складираме толкав бензин, а се работи за многу пари.

- Ово што денес го имаме и резервите на пазарот кај трговците и посредниците достигнуваат вреднсот од околу 1,3 милијарди евра - рече Вучиќ, напоменувајќи дека сите суми се исплатени.

- Имаме многу пари во гас, а тоа ни дава голема сигурност - потенцира Вучиќ.

Тој рече и дека цената на струјата вртоглаво пораснала, дека во Франција и Германија е над 500 и 600 евра за мегават час и дека ќе ни се одрази катастрофално во текот на зимата.

Што се однесува до јагленот, рече дека на депониите имаат 813.000 тони, а во зима трошат 115.000 тони во еден ден.

Вучиќ објасни дека со дополнителните количини што се вадат, јагленот ќе биде достапен за околу 40 дена, но и дека ќе продолжи да купува секаде каде што ќе може.

Тоа е можно затоа што Србија е во добра финансиска состојба, рече Вучиќ, но истакна и дека тенџерето не е без дно.

- ЕПС и Србијагас се во лоша состојба, но српската држава во целина работи добро. Правиме се за да се подготвиме за зимата и така ќе продолжиме - изјави Вучиќ.

Можеби ќе ве интересира

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил