23 Септември, 2020
1.0164

Заев ја започнува акцијата „600 илјади багреми“ на автопат

Објавено во: Економија 11 Декември, 2019

Денеска попладне премиерот Зоран Заев заедно со директорот на јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов, ќе бидат дел од акцијата за засадување садници долж автопатот Миладиновци - Штип.

Според претходните најави, треба да се засадат вкупно 600.000 багреми на косините долж најновиот автопат во Македонија. 

Автопатот Миладиновци-Штип доцна летоска свечено беше пуштен во употреба. Претходно беше пуштен за сообраќај на 5 јуни. На свеченото отворање Заев ги најави 600-те илјади садници багрем.

Изградбата на автопатот во должина од 47 километри, кој чини 177 милиони евра, почна да се гради во февруари 2014 година и оригинално требаше да биде готов до март 2017.

Багремите се сметаат за најевтино долгорочно решение на ерозијата и распаѓањето на земјата од страните на автопатот.

На површина од 30 хектари, треба да се засадат околу 600,000 садници, а веќе е избран изведувач на тендер, фирмата „Хорти Дизајн“. Цената е околу 215 илјади евра. Багремот се сади на есен и е корисен во спречувањето на свлечиштата на новите делници.

Пошумувањето треба да заврши најдоцна пролетта 2020 година, но тоа ќе зависи и од временските услови во сезоните за пошумување.

Можеби ќе ве интересира

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот

Генерали Инвестментс: Инвеститорите немаат вистинска алтернатива

Генерали Инвестментс: Инвеститорите немаат вистинска алтернатива

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

Битиќи: Се преговара со четири странски инвестиции

Битиќи: Се преговара со четири странски инвестиции

Догодина ќе се градат две фотоволтаични електрани во Осломеј: Има заинтересирани компании

Догодина ќе се градат две фотоволтаични електрани во Осломеј: Има заинтересирани компании

Македонската компанија „Настел“ е финалист за престижната меѓународна награда Оскари за градежништво 2020

Македонската компанија „Настел“ е финалист за престижната меѓународна награда Оскари за градежништво 2020

Која банка колку брои?

Која банка колку брои?

Град Скопје со еден потег го премина Центар во задолжување

Град Скопје со еден потег го премина Центар во задолжување