28 Мај, 2022
0.0595

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

Објавено во: Свет 16 Јануари, 2022

Постојат три главни симптоми на варијантата омикрон КОВИД-19, кои без исклучок се појавуваат кај секој што е инфициран со фирусот.

Д-р Санет Синг, директот на CareHive Health во Остин, Тексас, по низа направени анализи и клинички испитувања, изјави дека симптомите на омикронската варијанта се многу различни од оние на оригиналниот вид на коронавирусот.

Главните три симптоми на варијанта омикрон се:

Течење на носот

Затнат нос

Воспалено грло

-Омикрон има помала веројатност да ги нападне белите дробови. Наместо тоа, омикрон предизвикува повеќе симптоми на горниот респираторен тракт, рече Синг, пренесува DesertNews..

Можеби ќе ве интересира

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

ОХЦР: Над 4.000 цивили се убиени од почетокот на војната во Украина

ОХЦР: Над 4.000 цивили се убиени од почетокот на војната во Украина