18 Јануари, 2020
0.0174

ЗИМЕ ВОЗАТ ПРЕКУ ЗАЛЕДЕНА РЕКА, НА ЛЕТО РАБОТИ ТРАЕКТ: Путин ќе им го реши проблемот

Објавено во: Свет 18 Ноември, 2019

Проектот за изградба на мост ќе ја надмине изолацијата на сибирскиот регион. 

Русија планира да изгради мост вреден 1.3 милијарди долари, преку реката Лена и да се поврзе областа Јакутија. Како што кажа рускиот претседател, Владимир Путин, проектот треба да биде готов во 2025 година. 

Мостот ќе биде долг 3 км, при што 65 отсто од средствата ќе ги обезбеди владата, а другите пари ќе ги обезбеди приватен инвеститор. 

Поминувањето на мостот ќе биде бесплатно за автомобилите, а камионите ќе мораат да плаќаат патарина. 

Во зима луѓето возат преку заледена река, а во лето поминуваат со траект, така што 5 месеци во годината се отсечени од патната мрежа. 

Можеби ќе ве интересира

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Силни земјотреси погодија две земји во светот

Силни земјотреси погодија две земји во светот

Со него сакаат да одат на месечината 20 илјади жени - јапонскиот милијардер Маезава пред тежок избор

Со него сакаат да одат на месечината 20 илјади жени - јапонскиот милијардер Маезава пред тежок избор

Ова видео го отсликува ужасот во Австралија: Се возите додека околу вас беснеат пожари

Ова видео го отсликува ужасот во Австралија: Се возите додека околу вас беснеат пожари

ПОНИЖУВАЧКИ КРАЈ ЗА МЕДВЕДЕВ: Подемот и падот на човекот кој не избега од сенка на Путин

ПОНИЖУВАЧКИ КРАЈ ЗА МЕДВЕДЕВ: Подемот и падот на човекот кој не избега од сенка на Путин

Стартуваше процесот за импичмент на Трамп

Стартуваше процесот за импичмент на Трамп

Супер пиштолот од телохранителите на Путин ги пробива панцирите

Супер пиштолот од телохранителите на Путин ги пробива панцирите

РАНГ ЛИСТА: Ова се земјите каде е најдобро да растете деца

РАНГ ЛИСТА: Ова се земјите каде е најдобро да растете деца