10 Декември, 2019
0.0283

Зошто Французите не го сакаат „Црниот петок“?

Објавено во: Свет 29 Ноември, 2019

Активисти во Франција го блокираа складиштето на „Амазон” јужно од Париз и протестираа против „Црниот петок“. 

Демонстрантите од климатската група „Пријатели на Земјата” вчера однесоа сено, стари фрижидери и микробранови на автопатот што води кон складиштето во Бретањ-сир-Орж. Тие држеа транспаренти на кои пишуваше „Амазон: За климата, за работни места, стопирајте го ширењето, стоп на хиперпродукцијата!”

Потоа полицијата ги растера активистите.

Дел француски законодавци сакаат да го забранат „Црниот петок“, кој прерасна во глобален феномен, иако произлегува од американскиот празник: Денот на благодарноста, што се слави во четвртиот четврток во ноември, а по што има големи попусти во петокот.

Законодавниот одбор во понеделникот усвои амандман со кој се предлага забрана за „Црниот петок“, затоа што предизвикува „губење ресурси” и „прекумерна потрошувачка”. За тој амандман ќе се расправа во декември. 

Во светот, купувачите често уште во текот на ноќта спроти „Црниот петок“ чекаат пред продавниците за да влезат први и да купат што повеќе производи пред залихите да се потрошат. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Нема знаци на живи луѓе по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд: Полицијата праќа дронови

(ВИДЕО) Нема знаци на живи луѓе по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд: Полицијата праќа дронови

(ВИДЕО) Петмина загинаа - ерупција на вулкан во Нов Зеланд

(ВИДЕО) Петмина загинаа - ерупција на вулкан во Нов Зеланд

КАКО ДА СЕ РЕШИ УКРАИНСКАТА КРИЗА - ќе помагаат и Меркел и Макрон

КАКО ДА СЕ РЕШИ УКРАИНСКАТА КРИЗА - ќе помагаат и Меркел и Макрон

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

Иако почнува да доминира, Макрон е исправен пред голем предизвик

Иако почнува да доминира, Макрон е исправен пред голем предизвик

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид