18 Декември, 2017
0.3779
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

ТУРИСТИ СЕ ПОВЕЌЕ: Само во август над 21.000 турски гости уживале во Македонија

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2017

Во земјата има раст на бројот на туристи, може да се забележи од податоците објавени од Државниот завод за статистика. 

Бројот на туристите во август 2017 година изнесува  188 758, а бројот на ноќевањата е 766 844.  

Бројот на туристите во август 2017 година, во однос на август 2016 година, е зголемен за 20.4%, а бројот на  ноќевањата скокнал за 10.4%. 

Бројот на домашните туристи во август  во однос на август 2016 година, е зголемен за 3.4%, а  бројот на странските туристи пораснал за 46.5%.  Бројот на ноќевањата на домашните туристи во август 2017 година, во однос на лани е зголемен 
за 1.6%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 41.9%. 

Во периодот јануари-август 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите  е зголемен за 15.8%, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.6%, а кај странските има зголемување  за 22.7%. 

Во периодот јануари-август 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата  е зголемен за 11.3%, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.4%, а кај странските има зголемување  за 22.6%.

Со месеци има голем број на турски гости во Македонија. Турски туристи во август имало 21.093, српски 7542, полски 5926, имало над 3000 Германци, Грци и Бугари. 

Можеби ќе ве интересира

Да се стави крај на масовно убивање на кучиња, побараа разни здруженија

Да се стави крај на масовно убивање на кучиња, побараа разни здруженија

Со каква казна ќе се соочи полицаецот кој го сликна Чавков во Шутка?

Со каква казна ќе се соочи полицаецот кој го сликна Чавков во Шутка?

Зошто СЈО се премисли: Седиштето на ВМРО ДПМНЕ нема да се замрзне?

Зошто СЈО се премисли: Седиштето на ВМРО ДПМНЕ нема да се замрзне?

Веќе познато кој ќе седне во министерската фотелја за здравство?

Веќе познато кој ќе седне во министерската фотелја за здравство?

Централен штаб на Внатрепартиска иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Централен штаб на Внатрепартиска иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) ВЕЧЕРВА ФАКТОР МАГАЗИН: До кога здравството ќе биде клинички случај?

(ВИДЕО) ВЕЧЕРВА ФАКТОР МАГАЗИН: До кога здравството ќе биде клинички случај?

2018 КЛУЧНА ЗА ПРОЦЕСОТ НА ПРИСТАПУВАЊЕ ВО ЕУ: Лидерите од Балканот утре на неформална вечера во Брисел

2018 КЛУЧНА ЗА ПРОЦЕСОТ НА ПРИСТАПУВАЊЕ ВО ЕУ: Лидерите од Балканот утре на неформална вечера во Брисел

ДОКТОРСКИ СОВЕТИ: Помагаат ли маските во заштита од загадениот воздух?

ДОКТОРСКИ СОВЕТИ: Помагаат ли маските во заштита од загадениот воздух?

По десетти пат марш на црвените чадори! Сексуалните работници мета на насилство и дискриминација

По десетти пат марш на црвените чадори! Сексуалните работници мета на насилство и дискриминација