26 Јануари, 2021
0.0197

АД ЕСМ досега набави струја од 3,43 милиони евра од странство поради сушата

Објавено во: Економија 27 Ноември, 2020

Поради неповолната хидролошка ситуација која го погоди домашното производство на струја, набавката на електрична енергија од странство чинела 3.343.025 милиони евра што ја спроведе АД ЕСМ преку фирмата за трговија „ЕЛЕМ Трејд“.

Увезени се 62.450 мегават-часа, по просечна цена од 53.53 евра, а досега набавени се продадени вишоци на струја за над 6,2 милиони евра откако во меѓувреме, хидролошката состојба кај природните езера и реки, како и кај вештачките акумулации стана алармантна. 

Откако Владата одлучи да го прекине призводството на електрична енергија од хидроцентралите, од причина што е намален водостојот во природните и вештачките езера, и мора да се спречи да се загрози животинскиот свет, што всушност ја наметнува потребата од увоз на струја, автоматски се поставува прашањето дали ќе поскапи електричната енергија за нашите граѓани. 

Од АД ЕСМ пред две недели изјавија дека сеуште е рано да се формира нова цена, а до крајот на годината ќе важи постојниот шестмесечен договор меѓу ЕСМ и Универзалниот снабдувач. За првите три месеци од наредната година, цената ќе се знае до средината на декември.

,До 31.12.2020 година на сила е шестмесечниот договор со Универзалниот снабдувач, и струјата од страна на ЕСМ ќе му се испорачува по цената која ЕСМ ја даде на тендерот распишан од него. Берзанските цени на струјата за првото тромесечје во 2021 година ќе бидат познати на 15.12.2020 година, а потоа и за вториот квартал. Тогаш ќе се прават и пресметките за цената која ЕСМ ќе ја даде на тендерот на Универзалниот снабдувач за испорака на струја за периодот 1 - 6. 2021 година. Во овој момент е рано да се формира цената, но АД ЕСМ континуирано работи на намалување на производната цена на струјата со цел на обезбеди стабилност на истата за домаќинствата, односно за крајните потрошувачи“, се вели во дописот од ЕСМ.

А од Регулаторна комисија за енергетика за телевизијата уверуваат дека нема да дозволат нов скок. Во август годинава струјата поскапе за 7,4 процетни  со образложение дека државните енергетски компании поради пандемијата имале намалени приходи.


Можеби ќе ве интересира

Трпиме штети: Итна модернизација на патиштата во регионот бараат бизнисмените од Битола и Прилеп

Трпиме штети: Итна модернизација на патиштата во регионот бараат бизнисмените од Битола и Прилеп

Македонска берза долгорочно суспендираше една компанија

Македонска берза долгорочно суспендираше една компанија

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО БИТИЌИ: Спасивме најмалку 80.000 работни места, креираме нови антикризни мерки од педесетина предлози

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО БИТИЌИ: Спасивме најмалку 80.000 работни места, креираме нови антикризни мерки од педесетина предлози

ДАЛИ И КОЈ НЕЗАКОНСКИ ТРОШЕЛ ДРЖАВНИ ПАРИ - еве на чии врати годинава ќе чукнат државните ревизори

ДАЛИ И КОЈ НЕЗАКОНСКИ ТРОШЕЛ ДРЖАВНИ ПАРИ - еве на чии врати годинава ќе чукнат државните ревизори

Чии се четирите машини за кои РЕК Битола без тендер ќе плати до 3,2 милиони евра?

Чии се четирите машини за кои РЕК Битола без тендер ќе плати до 3,2 милиони евра?

Криза ќе биде и за државните регулатори, во 2021 со помалку пари

Криза ќе биде и за државните регулатори, во 2021 со помалку пари

Дизелот поевтинува за половина денар, другите цени на горивата остануваат исти

Дизелот поевтинува за половина денар, другите цени на горивата остануваат исти

Доцнењето на законските измени го враќа проблемот со злоупотреба на екстра лесното гориво

Доцнењето на законските измени го враќа проблемот со злоупотреба на екстра лесното гориво

УГОСТИТЕЛИТЕ И ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БИТИЌИ ВО ПЕТОК ЌЕ ГИ „КРОЈАТ“ НОВИТЕ МЕРКИ - главно е барањето за помош за плати на вработените

УГОСТИТЕЛИТЕ И ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БИТИЌИ ВО ПЕТОК ЌЕ ГИ „КРОЈАТ“ НОВИТЕ МЕРКИ - главно е барањето за помош за плати на вработените