14 Јуни, 2021
0.0296

Ако Милошевиќ го прифатеше Рамбује, НАТО немаше да реагира, вели Кларк

Објавено во: Балкан 10 Јуни, 2021

НАТО бомбардирањето на Југославија можело да се спречи. 

Ако некогашното југословенско раководство го прифатеше договорот од Рамбуе веројатно нема да дојде до спроведување на акцијата на НАТО, изјави за Гласот на Америка пензионираниот генерал Весли Кларк.

Вели дека со интервенцијата било стопирано, како што тврди, етничкото чистење кое се случувало во тој момент, а дека на граѓаните на Косово им била пружена прилика да воспостават безбедност и демократија. Пензионираниот американски генерал, меѓутоа, смета дека „работата сè уште не е завршена“, бидејќи и понатаму има тензии меѓу Србија и Косово, а кажа и дека тензии има и меѓу Бугарија и Македонија, и на целиот Балкан. Тој тврди дека „договорот понуден на претседателот Слободан Милошевиќ во основа бил идентичен на договорот предвиден за Босна и Херцеговина“. Оцени дека Милошевиќ „се вообразил“. 

Агресијата на НАТО врз тогашна Сојузна Република Србија почна на 24 март, а заврши на 10 јуни 1999 година. 

foto EPA-EFE

Можеби ќе ве интересира

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години