23 Јуни, 2024
0.0615

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

Објавено во: Балкан 24 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Телото на Данка Илиќ (2) од Бор се уште не е пронајдено. Девојчето исчезна на 26 март годинава во Бањско Поље, а на 4 април беа уапсени осомничените мажи (50, 50). По наредба на Вишото јавно обвинителство Заечар им е одредена мерка притвор до 30 дена, а таткото на едно од лицата е осомничен дека помагал во делото.

Еден осомничен детално опиша како е убиено детето, но одби да каже каде е телото. Во полициски притвор во Бор починаа братот на осомничениот и син на соучесник. Аукцијата вчера пристигна во обвинителството, а за неа се очекува јавноста да биде информирана во наредните денови. Починатиот бил осомничен дека телото на Данка го криел кај братот и татко му.

Истрагата ја води Вишото јавно обвинителство во Зајечар, кое одговори во која насока оди истрагата.

- Сведоци кои се испитуваат во постапката се родителите на детето на Данка Илиќ, родителите на осомничените, роднини, пријатели, соседи и колеги од работа. Досега се сослушани 14 сведоци. Од утре продолжува распитот на нови сведоци - велат од ВЈТ во Заечар.

Како што е познато, сведоците биле „главно испрашувани за околностите на движењето на осомничените за периодот од исчезнувањето на детето на Данка Илиќ до нивното апсење“.

- Сите пронајдени биолошки траги ќе бидат вештачени (ДНК форензика). Досега до обвинителството не е доставено ниту едно вештачење. Осомничените ќе бидат испратени на невропсихијатриско вештачење во Специјалната затворска болница во Белград, штом ќе се создадат услови за тоа, односно кога ќе престане потребата од присуство на осомничените во доказната постапка - додаваат од Вишото јавно обвинителство во Заечар.

Србија данас

Можеби ќе ве интересира

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми