12 Јуни, 2024
0.0340

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

Објавено во: Балкан 24 Април, 2024

Добивај вести на Viber

„Ако повредив некого во Словенија, се извинувам, но нема да им се извинувам на словенечките политичари“, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ од Њујорк.

„Реков дека Словенците се одвратни, мислејќи на седницата на Советот за безбедност. Тоа беше темата и на сите им беше јасно дека е поврзана со поединецот и поврзана со нивната политика. Сигурно не треба да се користи вокабуларот, но јас човечки кажав што мислам за нивната политика“, рече Вучиќ во обраќањето пред новинарите.

Тој додаде дека на Словенците им мисли најдобро како народ и дека има многу пријатели и роднини во Словенија.

„Ако некого сум навредил, сакам да и се извинам на целата јавност во Словенија и истовремено да кажам дека нема да им се извинувам на словенечките политичари, бидејќи тие водат одвратна политика кон Србија и српскиот народ“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека неговата изјава е извадена од контекст и оценета како нешто „страшно“, но дека нарушувањето на територијалниот интегритет на Србија не е оценето како „страшно“.

„Не е страшно што ја спонзорираат резолуцијата за Сребреница против нашиот народ, без претходно да не консултираат, да не информираат или да не прашаат. Ја користам можноста да ги поканам (премиерот на Словенија) Роберт Голоб и претседателот Наташа Пирц Мусар во Белград и Србија. Секако дека треба уште еднаш да се извинам, да укажам дека секако не мислев на Словенците, туку да им кажам во очи што мислам за нивната лоша политика кон Србија и српскиот народ“, заклучи Вучиќ.

Првиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека нашиот вршител на должност во Амбасадата на Србија во Словенија ги отфрлил наводите на Министерството за надворешни работи на Словенија за изјавата на претседателот Александар Вучиќ, за која бил поканет за интервју денес.

Дачиќ во писмената изјава наведе дека потегот на словенечкото министерство претставува инверзија на реалноста, бидејќи наместо Словенија да и се извини на Србија за нарушување на нашиот територијален интегритет со признавањето на Косово и дека Советот за безбедност на Обединетите нации ги прекршил сите правила за присуство на седниците, дозволувајќи Вјоса Османи да ги донесе наводните жртви, без да ја извести Србија за ова, што никогаш досега не се случило во ОН, словенечките власти бараат извинување што Вучиќ ја изразил својата огорченост поради таквиот потег, за кој очигледно бил и претходно договорен.

„Не би сакал да ве потсетувам дека Србија го поддржа изборот на Словенија во Советот за безбедност. Ваквите потези на Словенија во меѓународните организации ги нарушуваат нашите билатерални односи и некоректно е одговорноста да се префрли на Србија, која само реагира на потезите на Словенија“, рече Дачиќ.

На седницата на Советот за безбедност на ОН во Њујорк, на која се расправаше за шестмесечниот извештај за работата на УНМИК на Косово, зад косовската претседателка Вјоса Османи седеа жени за кои таа тврдеше дека биле жртви на српските злосторства.

За ова претседателот на Србија протестираше до претседавачот со седницата Ванеса Фрејзер, посочувајќи дека ова е првпат да се случи во Советот за безбедност на ОН. Претседателката возврати дека составот на делегацијата е прашање на протокол.

„Вакво нешто се случи за прв пат во Советот за безбедност на ОН. Доведовте луѓе кои не припаѓаат овде, ниту на дипломатскиот кор, ниту на советничкиот тим на г-ѓа Османи. Тоа е еден вид политички театар и местенка за српската делегација“, рече Вучиќ.

Вучиќ во вторникот рече дека Србија паднала во замка што и ја поставиле САД, Швајцарија и Словенија.

„Кога се одложи седницата на Советот за безбедност, се прашував за што се работи, но потоа сфативме дека за тоа се договориле со Американците, Словенците и Швајцарците. Не се знае кој е поодвратен, Словенците или некој друг“, изјави Вучиќ.

Почетокот на седницата на Советот за безбедност на ОН беше одложен бидејќи делегацијата од Приштина беше задржана на влезот поради процедурите на ОН.

Претседавачот на Советот за безбедност на ОН и постојан претставник на Малта во ОН, Ванеса Фрејзер, по неколкуминутна пауза и проверка на информациите што ги добила, заклучила дека се работи за протокол на ОН, поради што некои учесници биле приведени на влезот.

„Протоколот на ОН не дозволи целата косовска делегација да влезе во зградата и мораме да ги чекаме за да продолжиме со седницата“, изјави Фрејзер.

Можеби ќе ве интересира

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

АКТИВИРАН Е AMBER ALERT: Исчезна 11 годишно девојче во Грција

АКТИВИРАН Е AMBER ALERT: Исчезна 11 годишно девојче во Грција