12 Јуни, 2024
0.0257

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

Објавено во: Балкан 24 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Облаците донесоа прашина од пустината Сахара, со што грчката престолнина Атина стана портокалова. Според официјални лица, тоа е една од најлошите такви ситуации што ја погодиле Грција од 2018 година.

Слични облаци се надвиснаа над Грција на крајот на март и почетокот на април, а беа и над делови од Швајцарија и јужна Франција.

Денеска се очекува небото да се расчисти, соопшти грчката метеоролошка служба.

Квалитетот на воздухот се влоши во многу делови од земјата, а во средата наутро античкиот Акропол во Атина не беше видлив поради прашина.

Облакот достигна дури 500 километри северно, до Солун.

На луѓето со респираторни проблеми им се советува да не се многу надвор, да носат заштитни маски и да избегнуваат физички вежби додека не се расчистат облаците од прашина.

И покрај убавината на портокаловата нијанса над Атина, која предизвика многу граѓани да се сликаат на отворено, сепак песочните облаци претставуваат голем ризик за луѓето со респираторни заболувања.

Сахара ослободува од 60 до 200 милиони тони минерален песок годишно.

Поголемиот дел од песокот брзо се таложи на земјата, но некои од малите честички можат да патуваат далеку, понекогаш стигнувајќи до Европа.

Атмосферата, особено во јужна Грција, стана задушувачка поради комбинацијата на песок и високите температури.

Метеорологот Костас Лагувардос го спореди погледот од метеоролошка станица со планетата Марс.

Противпожарната служба во вторник пријавила 25 пожари во последните 24 часа.

Еден пожар избувна во близина на поморска база на островот Крит, каде температурите надминаа 30 степени Целзиусови, а некои луѓе беа евакуирани, јавуваат локалните медиуми.


Фото: EPA-EFE/GEORGE VITSARAS

Можеби ќе ве интересира

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

АКТИВИРАН Е AMBER ALERT: Исчезна 11 годишно девојче во Грција

АКТИВИРАН Е AMBER ALERT: Исчезна 11 годишно девојче во Грција