21 Јули, 2024
0.0223

„АКО ЖИВЕЕШ НА НУДЛИ“: Момче ја решава мистеријата- Дали може да се преживее во Белград со 550 евра?

Објавено во: Финансии, Балкан 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

„Дали може да се живее во Белград со 32.200 денари, односно, 65.000 динари? 

Како што вели, моментално живее во Белград, а сите огласи за работа на кои наишол нудат приход од 50 до 70.000 динари.

- Слушам дека многу луѓе велат колку е лошо - додава тој. На прашањето дали има можност да живее со уште еден или двајца, а притоа да ги намали трошоците на сметката, тој нагласува дека тоа не е опција.

- Немам опција, а не сакам да живеам во Белград. Јас сум тука поради многу причини. Најмногу благодарам за советот, многу ми значат затоа што ми е тешко затоа што не знам каде одам, што ќе правам, млад сум, но морам да почнам да правам нешто. добиј искуство... - одговара тој, објаснувајќи дека има своја куќа во Смедерево и дека сè е многу поевтино отколку во главниот град.

„Ако сакаш да живееш, а не да преживееш“

Меѓу коментарите се издвојува еден во кој еден корисник го советува дека „животот во помал град воопшто не е лош“.

- Не се занесувај со Белград како некој живот, како што велат повеќето овде, ако сакаш да живееш и да не преживееш, во повеќето случаи ќе работиш многу и ќе имаш некој динар, но веројатно се друго ќе трпи.

Тоа не значи дека не треба да се трудите, напротив треба да бидете вредни и да работите на себе и на своето искуство, но јас да бев на ваше место ќе видам дека прво треба да почнам нешто, да стекнам искуство и заврши она што мислам дека е потребно и дури потоа направи скок. Работата победува се, затоа не се обесхрабрувајте, само турнете напред и паметно – стои во коментарот.

Имаше и такви кои, од друга страна, беа брутално искрени.

- Со тие пари не можеш да преживееш во Белград и да изнајмиш стан. Освен ако не живееш од нудли, бојлерот го вклучуваш само пред да се тушираш и слично.

Имаше и примери за заработка од околу 1.000 евра, но повторно велат дека не е доволно.

- Овде машински инженер, 115 илјади плата, да ја немав мојата кола ќе можев да живеам добро. Со оглед на тоа дека возам напорно, искрено, платата ми е доволна. Белград стана град во кој не се живее нормално без 150к.

-Имам плата од 100.000, сопруга 80.000, сопствен стан, две мали деца и пак, борба е. Затоа стојам на тоа „не“.

Можеби ќе ве интересира

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници

ДОБИВАТЕ ГЕРМАНСКА ПЕНЗИЈА? НАСКОРО ДОПОЛНУВАЊЕ! еве кои категории на најстари граѓани имаат право на тоа

ДОБИВАТЕ ГЕРМАНСКА ПЕНЗИЈА? НАСКОРО ДОПОЛНУВАЊЕ! еве кои категории на најстари граѓани имаат право на тоа

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНА НЕТО ПЛАТА ВО ХРВАТСКА: Објавено и кој има најголем, а кој најмал приход

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНА НЕТО ПЛАТА ВО ХРВАТСКА: Објавено и кој има најголем, а кој најмал приход

МЕГА ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ДУБАИ: Отворени 800 работни места, условите се одлични

МЕГА ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ДУБАИ: Отворени 800 работни места, условите се одлични

„Ниту еден денар не фали. Оваа драма на ВМРО-ДПМНЕ е да си создаде алиби за кредитот од Унгарија“: Лукаревска со остар тон за ребалансот

„Ниту еден денар не фали. Оваа драма на ВМРО-ДПМНЕ е да си создаде алиби за кредитот од Унгарија“: Лукаревска со остар тон за ребалансот

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…