23 Март, 2018
0.0726

Актерката Ристиќ на распит за навредливиот коментар за Ромите

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2017

Актерката Ирена Ристиќ денеска ќе биде на распит во Јавното обвинителство за нејзиниот коментар на Фејсбук во кој гневно реагираше за злоупотреба на коњ од страна на Роми кои навредливо ги окаректиризираше. Таа е сомничена за предизвикување омраза на национална, верска и друга дискриминирачка основа. Поканата Ристиќ самата ја објави на фејсбук профилот.

- Циганите (поради некоја политичка, или не знам каква, коректност нарекувани Роми, као со тоа нивните злодела да добиваат на легитимитет или нивниот живот на квалитет) ја претоварувале, константно ја тормозеле Аурора и во даден момент нејзината нога пука, не може да додржи… паѓа! Циганите собираат сè што до претходно било на нејзиниот грб и ја оставаат така, падната и во бесознание… Коњот не е куче, нема да може да преживее со три нозе.., напиша Ристиќ во својот коментар објавен на Фејсбук.

Погрдниот збор ги разгневи Ромите, но и воопшто јавноста која ја критикуваше за потоа да се извини за постапката иако не го повлекува кажаното.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Неверојатна фотографија со која пролетта му се спротивстави на снегот

(ФОТО) Неверојатна фотографија со која пролетта му се спротивстави на снегот

Шилегов за стопирањето на изградбата на Луна паркот: Скопје заслужува сериозни и трајни решенија

Шилегов за стопирањето на изградбата на Луна паркот: Скопје заслужува сериозни и трајни решенија

Што порачува Тимоние за Македонија по Законот за јазици?

Што порачува Тимоние за Македонија по Законот за јазици?

Додека биле на Младенци им украле 250.000 денари

Додека биле на Младенци им украле 250.000 денари

ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОДАТОЦИ: Се помалку студенти заинтересирани за математика и природни науки

ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОДАТОЦИ: Се помалку студенти заинтересирани за математика и природни науки

Каква соработка договорија Османи и Коѕијас?

Каква соработка договорија Османи и Коѕијас?

Притворените за „крвавиот четврток“ си прошверцувале мобилни во затвор?

Притворените за „крвавиот четврток“ си прошверцувале мобилни во затвор?

Во полиција повикани советници кои протестирале пред домот на Ременски

Во полиција повикани советници кои протестирале пред домот на Ременски

Тешка кражба на Фармацевтскиот факултет

Тешка кражба на Фармацевтскиот факултет