25 Јануари, 2020
0.0221

Алармантно е во оваа соседна земја: Туризмот „на колена“-никој не сака да работи за малите плати

Објавено во: Балкан 22 Јули, 2019

Црна Гора има проблем со вработување на домашната работна сила во туризмот, што станува алармантно, бидејќи без нејзин ангажман нема развој на тој сектор.

На тоа предупредил деканот на будванскиот Факултет за бизнис и туризам, Раде Ратковиќ, пренесе Б92.

-Оваа година максимално ескалира хроничниот проблем на недостаток на услужна работна сила во туризмот и угостителството. Луѓето не сакаат да работат за оваа плата и има опасност дека ќе останеме без домашна работна сила-рекол Ратковиќ за „побједа“.

Тој додал и дека во Црна Гора заработките се убедливо најниски, а должината на сезонска работа е најкратка на Медитеранот.

Тој предупредил дека дефицитот на работна сила би требало да биде знак за аларм сериозно да се разгледаат проблемите во туризмот и да донесат програм со мерки за нивно решавање.

-Црна Гора не може да има одржлива економија без туризам, а туризмот нема да може да биде одржлив ако не е заснован на домашна работна сила и на доминантна понуда домашни производи низ тој сектор-објаснил Ратковиќ.


Можеби ќе ве интересира

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА ЗА ЧОВЕКОТ ШТО СИ ПУКАШЕ ВО ГЛАВА - прво го убил професорот кому му должел пари

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА ЧИИ ДЕЧИЊА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР - Ја криев од нив запалката, но ете, ја нашле

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА МАЈКАТА ЧИИ ДЕЧИЊА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР - Ја криев од нив запалката, но ете, ја нашле

(ВИДЕО) СЕ БАРААТ ТЕЛАТА: Земјотресот во Турција урна згради и уби луѓе

(ВИДЕО) СЕ БАРААТ ТЕЛАТА: Земјотресот во Турција урна згради и уби луѓе

Силен земјотрес во источна Турција

Силен земјотрес во источна Турција

ОСТАВИЛ ПРОШТАЛНО ПИСМО: Koj e мажот кој се самоуби пред Собранието во Белград?

ОСТАВИЛ ПРОШТАЛНО ПИСМО: Koj e мажот кој се самоуби пред Собранието во Белград?

(ВИДЕО) Човек си пукаше во глава пред Парламентот во Белград

(ВИДЕО) Човек си пукаше во глава пред Парламентот во Белград

Од април во Турција ќе се плаќа такса за престој

Од април во Турција ќе се плаќа такса за престој

Земјотрес близу Измир стресе и грчки острови

Земјотрес близу Измир стресе и грчки острови

(ВИДЕО) ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загинаа двајца братучеди, автомобилот не може да се препознае

(ВИДЕО) ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загинаа двајца братучеди, автомобилот не може да се препознае