04 Јуни, 2020
0.0229

Американски радари го чуваат саудиското небо

Објавено во: Свет 21 Септември, 2019

Ракетните системи Патриот и Аегис, како и бројни американски радари го чуваат саудиското небо. 

Но, целата опрема не успеа да го запре масовниот напад на нафтените постројки, бидејќи нивните вистински карактеристики не се оние кои САД ги рекламираат, изјави извор од руската војска

„Искористувајќи ги испораките на оружје од САД, Саудиска Арабија успеа да го изгради најмоќниот систем за противвоздушна одбрана во регионот кој овозможува целосна радарска покриеност“ – изјави во четвртокот висок руски воен извор, а пренесе „РТ“.

Денес имаат 88 лансери „Патриот“ – 52 од нив се најнова верзија ПАК-3 – кои ја штитат северната граница на Саудиска Арабија, додаде тој.

Покрај тоа, тие поседуваат три системи вооружени со 100 СМ-2 ракети кои го штитат саудискиот брег од страната на Персискиот Залив.

Можеби ќе ве интересира

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД