09 Јуни, 2023
0.0239

АНАЛИТИЧАРИ: ДА БИДЕМЕ НА ЈАСНО, ДОЈЧЕ БАНК НЕ Е НОВИОТ КРЕДИТ СВИС - паниката треба да се смири

Објавено во: Финансии 25 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Акциите на Дојче банк паднаа во петокот, додека трошоците за осигурувањето од неисполнување на обврските се зголемија, бидејќи германскиот заемодавач беше зафатен од пазарна паника поради стабилноста на европскиот банкарски сектор.

Сепак, многу аналитичари останаа да си ја чешаат главата зошто банката, која има остварено 10 последователни квартали профит и може да се пофали со силна капитална и солвентна позиција, стана следната цел на пазарот навидум во режим на барање и уништување.

Итното спасување на Credit Suisse од страна на UBS по колапсот на банката во Силиконската долина со седиште во САД, предизвика загриженост кај инвеститорите од заразна, продлабочена со дополнителното заострување на монетарната политика од страна на Федералните резерви на САД во средата.

Централните банки и регулаторите се надеваа дека договорот за спасување на Credit Suisse, кој беше посредуван од швајцарските власти, ќе помогне да се смират нервозните инвеститори за стабилноста на европските банки.

Но, колапсот на 167-годишната швајцарска институција и промената на правилата за хиерархија на доверителите за да се избришат 16 милијарди швајцарски франци (17,4 милијарди долари) дополнителни обврзници од Credit Suisse (AT1) го оставија пазарот неубеден дека договорот ќе биде доволен за да ги намали стресовите во секторот.

Во последните години „Дојче банка“ помина низ реструктуирање во вредност од неколку милијарди евра со цел да ги намали трошоците и да ја подобри профитабилноста. Заемодавачот објави годишен нето приход од 5 милијарди евра (5,4 милијарди долари) во 2022 година, што е за 159 отсто повеќе од претходната година.

Нејзиниот коефициент CET1 - мерка за солвентноста на банката - достигна 13,4 проценти на крајот на 2022 година, додека стапката на покривање на ликвидноста беше 142 проценти и нејзиниот нето стабилен коефициент на финансирање беше 119 проценти. Овие бројки не покажуваат дека постои причина за загриженост во однос на солвентноста или ликвидноста на банката.

Германскиот канцелар Олаф Шолц во петокот на прес-конференција во Брисел изјави дека „Дојче банка“ „темелно го реорганизирала и модернизираше својот деловен модел и е многу профитабилна банка“, додавајќи дека нема причина да се шпекулира за нејзината иднина.

„Едноставно не е страшно“

Некои од грижите за Дојче банк се фокусираа на нејзината изложеност на комерцијални недвижности во САД и нејзината книга со големи деривати.

Сепак, истражувачката компанија Autonomous, подружница на AllianceBernstein, во петокот ги отфрли овие грижи како „добро познати“ и „само не страшни“, укажувајќи на „силните капитални и ликвидни позиции на банката“.

„Нашата оценка за слаби перформанси на акциите е едноставно водена од нашиот став дека има поатрактивни акции на други места во секторот (т.е. релативна вредност)“, велат стратезите на Автономното општество Стјуарт Греам и Леона Ли во истражувачката белешка.

„Немаме загриженост за одржливоста на Дојче банк или за вредноста на средствата. Да бидеме кристално јасни – „Дојче“ НЕ е следниот „Кредит Свис“.

За разлика од погодениот швајцарски заемодавач, тие истакнаа дека Deutsche е „солидно профитабилна“, а „Autonomous“ предвидува поврат на материјалната книговодствена вредност од 7,1 отсто за 2023 година, што ќе се зголеми на 8,5 отсто до 2025 година.

„Свеж и интензивен фокус“ ​​на ликвидноста

Колапсот на „Credit Suisse“ се должи на комбинација од три причини, наведува „JPMorgan“. Тоа беше „серија неуспеси во управувањето што ја поткопа довербата во способностите на менаџментот“, предизвикувачка позадина на пазарот што го попречи планот за реструктуирање на банката и „свеж и интензивен пазарен фокус на ликвидносниот ризик“ по колапсот на SVB.

Izvor: CNBC

Можеби ќе ве интересира

ТУРИСТИ ВО ШОК: Сметка за пијалок, мезе и салата колку цел еден одмор! Цени од 800 евра!

ТУРИСТИ ВО ШОК: Сметка за пијалок, мезе и салата колку цел еден одмор! Цени од 800 евра!

ДУРИ 1,4 МИЛИОНИ ЕВРА СЕ СВРТЕЛЕ СО АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ - кој друг направи најголем промет на Берзата во мај

ДУРИ 1,4 МИЛИОНИ ЕВРА СЕ СВРТЕЛЕ СО АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ - кој друг направи најголем промет на Берзата во мај

ЛИРАТА ПАДНА НА РЕКОРДЕН МИНИМУМ - ригорозната политика на Ердоган продолжува да ја урива вредноста на валутата

ЛИРАТА ПАДНА НА РЕКОРДЕН МИНИМУМ - ригорозната политика на Ердоган продолжува да ја урива вредноста на валутата

ХРВАТСКА ИЗДАДЕ ЕВРООБВРЗНИЦА ОД 1,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА, имаше голем интерес од инвеститорите

ХРВАТСКА ИЗДАДЕ ЕВРООБВРЗНИЦА ОД 1,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА, имаше голем интерес од инвеститорите

ГИ ТУЖИ ЗА КРШЕЊЕ НА ДУРИ 13 ЗАКОНИ - американскиот регулатор им застана на патот на две моќни берзи за криптовалути

ГИ ТУЖИ ЗА КРШЕЊЕ НА ДУРИ 13 ЗАКОНИ - американскиот регулатор им застана на патот на две моќни берзи за криптовалути

ЛАЖНИ ОГЛАСИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Луѓе „се тепаат“ да резервираат соба во напуштена куќа

ЛАЖНИ ОГЛАСИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Луѓе „се тепаат“ да резервираат соба во напуштена куќа

ВО ЕК НА СЕЗОНА И ДО 120 ЕВРА: Еве ги цените за сместување во Грција, добро треба да се олесните за убаво сместување!

ВО ЕК НА СЕЗОНА И ДО 120 ЕВРА: Еве ги цените за сместување во Грција, добро треба да се олесните за убаво сместување!

ТОП ДИВИДЕНДА ЗА АТРАКТИВНИ АКЦИИ - преку блок трансакција поминаа акции на НЛБ Банка за 43 илјади евра

ТОП ДИВИДЕНДА ЗА АТРАКТИВНИ АКЦИИ - преку блок трансакција поминаа акции на НЛБ Банка за 43 илјади евра

ЗА ВОЗЕЊЕ СО ВЛЕЧКИ 50, А ЗА ЛОШО ПАРКИРАЊЕ 80 ЕВРА: Еве колкави се казните во Грција

ЗА ВОЗЕЊЕ СО ВЛЕЧКИ 50, А ЗА ЛОШО ПАРКИРАЊЕ 80 ЕВРА: Еве колкави се казните во Грција