18 Ноември, 2019
0.0171

АНКЕТА: За колку проценти му „бега“ ВМРО-ДПМНЕ на СДСМ?

Објавено во: Македонија 19 Јуни, 2019

Рејтингот на СДСМ e за два отсто помал од рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ.

Aко следната недела се одржат избори 21,2 отсто од граѓаните би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, а 19,5 отсто за СДСМ. Ова го покажува истражувањето на Институтот за политички истражувања (ИПИС).

Рејтингот на СДСМ е за помалку од два отсто помал од рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ, додека за ДУИ би гласале 4,6 отсто од испитаниците.

10 отсто одговориле дека не би гласале за никого. За Алијанса за Албанците би го дале својот глас 2,9 отсто, додека за БЕСА 1 отсто.

Од испитаниците Македонци, 27 отсто одговориле дека ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ додека 22 отсто за СДСМ. Од анкетираните Албанци, пак, 9,8 одговориле дека ќе гласаат за СДСМ, додека 0,8 отсто за ВМРО-ДПМНЕ.

Можеби ќе ве интересира

Се запали просторија во Лешочкиот манастирски комплекс

Се запали просторија во Лешочкиот манастирски комплекс

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев вети 50 отсто места за жените на листите, Мицкоски порача дека ќе ги засукаат ракавите

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев вети 50 отсто места за жените на листите, Мицкоски порача дека ќе ги засукаат ракавите

Ременски се жалела во внатрешна контрола за претресот во нејзиниот дом

Ременски се жалела во внатрешна контрола за претресот во нејзиниот дом

Заев вети 50-50 застапеност на жените на листите за следните избори

Заев вети 50-50 застапеност на жените на листите за следните избори

Земјотрес почувствуван во Битола

Земјотрес почувствуван во Битола

Мицкоски: Има да се засукаат ракавите и да се работи деноноќно

Мицкоски: Има да се засукаат ракавите и да се работи деноноќно

Самоиловска Цветанова: Што е разликата помеѓу концептот на Голема Албанија, Голема Србија и грчкиот слоган „Macedonia the GReat“?

Самоиловска Цветанова: Што е разликата помеѓу концептот на Голема Албанија, Голема Србија и грчкиот слоган „Macedonia the GReat“?

ПЕНДАРОВСКИ ЗА „ЛЕ МОНД“: Направивме нешто што никој друг не го сторил во историјата

ПЕНДАРОВСКИ ЗА „ЛЕ МОНД“: Направивме нешто што никој друг не го сторил во историјата

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Има магла по котлините

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Има магла по котлините