10 Декември, 2019
0.0154

Анти-коцкање со отворено писмо до Заев: Рековте дека нема повеќе да издавате лиценци

Објавено во: Финансии 30 Ноември, 2019


Движењето Анти-коцкање реагира на отворање нови казина и обложување и во соопштението кое е отворено писмо до премиерот Зоран Заев се бара да се сопре издавањето на нови лиценци преку Министерството за финансии.

Според нив, секој ден се отвораат нови обложувалници и казина со дозвола дадена од Министерството за финансии или Владата и со право може да се каже дека државата се претвора во голема обложувалница.

„Република Северна Македонија се претвора во Лас Вегас на Балканот со низок стандард и високо коцкање, тоа е срам! Во моментот кога Европа ќе ги исклучи нашите светла, светлата на ланецот на тие облоќувалници ќе светне и светлата од свеченото отворање на казиното на скопскиот плоштад, сите со странски капитал.

Господине Премиер овие обложувалници и приредувачи на игри на среќа не паѓаат од небото, но вие и Министерството за финансии кое е под ваш чадор давате дозвола и затоа немојте да се изненадите зошто остануваме на Балканскиот Полуостров, бидејќи овој ланец за обложување е од Босна и Херцеговина, Србија и континентот. Африка.

Ние како Анти-коцкање сметаме дека животот на населението не е игра според тоа колку многу семејства плаќаат скапо и во најголем дел тоа е трагедија - животот за голем дел од населението стана вистински пекол.

Ние сме длабоко огорчени и со право се сомневаме во соработката помеѓу институциите што треба да се борат против овие појави и коцкарските компании.

Ние како Движење за борба против коцкање очекуваме да ги преместите постојните капацитети, или како што ветивте, да не дозволите да влегуваат нови компании.

Обложување е кривично дело, криминалот не се толерира. Не дозволувајте уништување на семејната хармонија “, стои во писмото.


Можеби ќе ве интересира

За прв пат во историјата: Домашни банки ја „спасуваат“ Македонија со 135 милиони евра

За прв пат во историјата: Домашни банки ја „спасуваат“ Македонија со 135 милиони евра

Ампева за регресот: Газдите возат џипови, но пријавуваат загуби за да исплатат минимален К15

Ампева за регресот: Газдите возат џипови, но пријавуваат загуби за да исплатат минимален К15

КАКО ЌЕ СЕ ПОКАЖАТ ДОМАШНИТЕ ГАЗДИ - ќе дадат минимален или максимален К 15

КАКО ЌЕ СЕ ПОКАЖАТ ДОМАШНИТЕ ГАЗДИ - ќе дадат минимален или максимален К 15

ММФ останува без клиенти?

ММФ останува без клиенти?

Аргир: Наградата за најдобра банка ја посветувам на Љубе Раевски

Аргир: Наградата за најдобра банка ја посветувам на Љубе Раевски

Ќе се намалат 12 од 30 царински стапки што ги бараа странските инвеститори

Ќе се намалат 12 од 30 царински стапки што ги бараа странските инвеститори

Плата од 500 евра газдата го чини 750 - давачките превисоки за малите фирми

Плата од 500 евра газдата го чини 750 - давачките превисоки за малите фирми

50.000 ЕВРА - толку ќе тежат двете главни премии од МојДДВ #МојаНаграда

50.000 ЕВРА - толку ќе тежат двете главни премии од МојДДВ #МојаНаграда