26 Јуни, 2019
0.0317

Антикорупциска со пријава до ОЈО за Панчевски: Внукот се вработил, па однел документи за конкурсот

Објавено во: Македонија 22 Мај, 2019

Поранешниот претседател на Основен суд 1, Владимир Панчевски, е под закана од  кривична пријава од Комисијата за спречување на корупција по наводите за врабоптувањето на неговиот внук Јордан Тасевски во кривичен суд.

Според Антикорупциска, истрагата утврдила дека Тасевски прво го добил решението за вработување, а дури потоа ги поднел документите за конкурсот. Вработениот воопшто не се ни пријавил на огласот за вработување.

Истрагата по допрен глас беше започната во март, а инаку Панчевски по род му е вујко на Тасевски.  Антикорупциска ќе поднесе и иницијатива до ОЈО за покренување на кривична постапка против службените лица кои биле инволвирани во вработувањето на Тасевски.Можеби ќе ве интересира

УТРИНСКИ ФОКУС: Нови министри од реконструкцијата на Влада - Од денес субвенции за електрични тротинети

УТРИНСКИ ФОКУС: Нови министри од реконструкцијата на Влада - Од денес субвенции за електрични тротинети

Од денеска пријавување за нови субвенции за електрични тротинети и велосипеди

Од денеска пријавување за нови субвенции за електрични тротинети и велосипеди

Шекеринска втор пат како „рамноправна“ во Брисел

Шекеринска втор пат како „рамноправна“ во Брисел

Министерката Сореиде денес во Скопје

Министерката Сореиде денес во Скопје

Првите тренинзи ни беа во парк, но испишавме историја: Приказната за македонскиот рагби клуб

Првите тренинзи ни беа во парк, но испишавме историја: Приказната за македонскиот рагби клуб

Денес нестабилно: Кога се очекува стабилизација на времето

Денес нестабилно: Кога се очекува стабилизација на времето

Тешка сообраќајна незгода кај Охрид: Има и повредени

Тешка сообраќајна незгода кај Охрид: Има и повредени

Арсовски: Ако не се смени начинот на владеење залудно е да се сменат и сите функционери

Арсовски: Ако не се смени начинот на владеење залудно е да се сменат и сите функционери

(ФОТО) Трајан Димковски се уште неизбран го испрати Љупчо Николовски од МЗШВ

(ФОТО) Трајан Димковски се уште неизбран го испрати Љупчо Николовски од МЗШВ