27 Септември, 2021
0.0219

Апелација „остави“ без пасоши уште седумина обвинети во Титаник

Објавено во: Македонија 22 Јули, 2017

Апелациониот суд донесе одлука седум обвинети во предметот „Титаник“ покренат од СЈО да останат без пасоши и редовно да се јавуваат на проверка 

Апелациониот суд ги потврди првостепените одлуки да им бидат одземени патните исправи на Коста Митровски, Леко Ристовски, Станко Коруновски и Далибор Алешковиќ порано членови на општински изборни комисии.

Истата одлука важи и за Киро Тодоровски, шеф на поранешната министерка за внатрешни Гордана Јанкуловска и Мунир Пепиќ, обвинет дека посредувал за вадење на личните карти на граѓани од Пустец. Најдоцна до утре се очекува скопскиот Апелациски суд да ги објави и одлуките по жалбите на СЈО за неопределениот притвор на екс премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, поранешните министри Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиевски како и поранешните владини секретари Мартин Протоѓер и Кирил Божиновски.

Сите петмина се обвинети во предметот Титаник за злосторничко здружување, злоупотреба на пари во изборната кампања и повреда на избирачкото право.


Можеби ќе ве интересира

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот