06 Декември, 2019
0.0236

АРСИМ ЗЕКОЛИ ДО ВЛАДАТА: Се игравте со огин, вие многу добро знаете со кој огин

Објавено во: Македонија 20 Октомври, 2019

Зачестија реакциите во јавноста, и критиките до власта откако Македонија доживеа неуспех во Брисел. 

Не е Франција огранок на ДУИ во Чаир, порачува аналитичарот Арсим Зеколи за најновите случувања во земјава, недобивањето датум за преговори од ЕУ, и најавата за избори која потоа следеше. 

„Се игравте со огин драга Владо. И се изгоревте. Знаете вие многу добро со кој огин. И употребен пир. За останатите, мислете што сакате. Но, бидете убедени дека не ги знаете сите пикантерии поврзани со ставот на Париз кон нас“, пишува тој на Твитер. 

Според него, лидерот на ДУИ, Али Ахмети е причината за недобивање на датум. 

И покрај обидот со предвремени избори да ја избегне одговорноста и целата вина да ја насочи кон Европа, истрагата за случајот „Рекет“ ќе биде последниот удар за иднината на македонскиот премиер Зоран Заев, пишува италијанскиот весник Ла верита.

Премиерот Зоран Заев барал од обвинителката Вилма Русковска да се одблокираат 750-те илјади евра од Силјан Мицевски, пишува весникот. 

Читајте уште

ИНТЕРВЈУ АРСИМ ЗЕКОЛИ: Договорите со Грција и со Бугарија не требаше да се разберат како карт бланш за датум

Можеби ќе ве интересира

Скопје е шестиoт најзагаден град во светот

Скопје е шестиoт најзагаден град во светот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Камчев тврди дека „Империја“ е случај отворен за изнуда, Катица нема да добие апанажа

ФОКУС НА ДЕНОТ: Камчев тврди дека „Империја“ е случај отворен за изнуда, Катица нема да добие апанажа

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Нема апанажа за Катица Јанева

Нема апанажа за Катица Јанева

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“