07 Август, 2020
0.0262

АРСИМ ЗЕКОЛИ ДО ВЛАДАТА: Се игравте со огин, вие многу добро знаете со кој огин

Објавено во: Македонија 20 Октомври, 2019

Зачестија реакциите во јавноста, и критиките до власта откако Македонија доживеа неуспех во Брисел. 

Не е Франција огранок на ДУИ во Чаир, порачува аналитичарот Арсим Зеколи за најновите случувања во земјава, недобивањето датум за преговори од ЕУ, и најавата за избори која потоа следеше. 

„Се игравте со огин драга Владо. И се изгоревте. Знаете вие многу добро со кој огин. И употребен пир. За останатите, мислете што сакате. Но, бидете убедени дека не ги знаете сите пикантерии поврзани со ставот на Париз кон нас“, пишува тој на Твитер. 

Според него, лидерот на ДУИ, Али Ахмети е причината за недобивање на датум. 

И покрај обидот со предвремени избори да ја избегне одговорноста и целата вина да ја насочи кон Европа, истрагата за случајот „Рекет“ ќе биде последниот удар за иднината на македонскиот премиер Зоран Заев, пишува италијанскиот весник Ла верита.

Премиерот Зоран Заев барал од обвинителката Вилма Русковска да се одблокираат 750-те илјади евра од Силјан Мицевски, пишува весникот. 

Читајте уште

ИНТЕРВЈУ АРСИМ ЗЕКОЛИ: Договорите со Грција и со Бугарија не требаше да се разберат како карт бланш за датум

Можеби ќе ве интересира

Вилма Русковска добива пет нови обвинители

Вилма Русковска добива пет нови обвинители

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kороната однесе млад живот, лидерите преговараат за составување на Влада

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kороната однесе млад живот, лидерите преговараат за составување на Влада

Филипче: Вирусот не познава граници во однос на возраста

Филипче: Вирусот не познава граници во однос на возраста

На албанско – македонската граница спречен шверц на 200 килограми марихуана

На албанско – македонската граница спречен шверц на 200 килограми марихуана

Се сретнаа Мицкоски и Ахмети - има ли некаков договор?

Се сретнаа Мицкоски и Ахмети - има ли некаков договор?

Чаир и Аеродром имаат најмногу заболени - што е со другите општини?

Чаир и Аеродром имаат најмногу заболени - што е со другите општини?

(ФОТО) Одрони на патот Скопје - Велес

(ФОТО) Одрони на патот Скопје - Велес

Починатото 22 годишно момче имало Даунов синдром

Починатото 22 годишно момче имало Даунов синдром

Филипче има совет околу доењето за мајки заразени со коронавирусот или сомнителни

Филипче има совет околу доењето за мајки заразени со коронавирусот или сомнителни