05 Февруари, 2023
0.0200

АВСТРИЈЦИТЕ СЕ ПЛАШАТ ОД „ЗАТЕМНУВАЊЕ“: Над половина од граѓаните не би им помогнале на соседите

Објавено во: Економија 25 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Австријците стравуваат од „затемнување“, што го сметаат за речиси сигурно во следните 12 месеци, покажа истражувањето на јавното мислење на институтот „Ипсос“.

Една четвртина од граѓаните очекуваат дека годинава ќе има „затемнување“, односно подолг и поширок прекин на снабдувањето со електрична енергија, пренесува „Новости.рс“.

Така, 35 отсто од граѓаните очекуваат дека тоа ќе се случи во следните 12 месеци, а 49 отсто сметаат дека е сигурно дека ќе се случи во следните три години. 30 отсто од Австријците имаат голем страв од „затемнување“. Исто така, 63 отсто од Австријците сметаат дека сценариото за „затемнување“ е реално.

Притоа дури 54 проценти изјавиле дека веќе презеле мерки на претпазливост во нивните домаќинства. Сепак, ниту половина од граѓаните не би биле подготвени да им помогнат на соседите во случај на замрачување.

Исто така, 68 проценти велат дека има многу лажни вести за опасност од прекин на струја.

Инаку, 24 отсто од Австријците очекуваат зголемување на криминалот поради „затемнувањето“, 18 отсто стравуваат дека греењето ќе престане, 13 отсто се загрижени за недостиг од храна, а 12 отсто се загрижени дека ќе бидат прекинати сите можности за комуникација.

Можеби ќе ве интересира

КАКО ИМ УСПЕА ДА УКРАДАТ 1,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО КРИПТОВАЛУТИ: Лидери се, во светот им нема рамен

КАКО ИМ УСПЕА ДА УКРАДАТ 1,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО КРИПТОВАЛУТИ: Лидери се, во светот им нема рамен

ШВАЈЦАРСКИОТ ГИГАНТ ГИ КРЕВА ЦЕНИТЕ: Слатките задоволства поскапо ќе ги купуваме

ШВАЈЦАРСКИОТ ГИГАНТ ГИ КРЕВА ЦЕНИТЕ: Слатките задоволства поскапо ќе ги купуваме

НЕДЕЛЕН БУЏЕТ ЗА ХРАНА ОД 1 МИЛИОН ДОЛАРИ, на најголемиот крузер на светот се прават повеќе од 30.000 оброци дневно

НЕДЕЛЕН БУЏЕТ ЗА ХРАНА ОД 1 МИЛИОН ДОЛАРИ, на најголемиот крузер на светот се прават повеќе од 30.000 оброци дневно

СТОПАНСКАТА КОМОРА Е ГОРДА НА ГОЦЕ КАМЧЕВ, РЕГИОНАЛНИОТ БИЗНИС ЛИДЕР

СТОПАНСКАТА КОМОРА Е ГОРДА НА ГОЦЕ КАМЧЕВ, РЕГИОНАЛНИОТ БИЗНИС ЛИДЕР

СТРАНСКИТЕ КОМПАНИИ СЕ ПРИВЛЕЧЕНИ ОД КИНЕСКИОТ ПАЗАР - Кина на ново ниво во искористувањето на странските инвестиции

СТРАНСКИТЕ КОМПАНИИ СЕ ПРИВЛЕЧЕНИ ОД КИНЕСКИОТ ПАЗАР - Кина на ново ниво во искористувањето на странските инвестиции

Почина Гоце Камчев, основач и претседател на „КАМ маркет“

Почина Гоце Камчев, основач и претседател на „КАМ маркет“

По Србија, уште една балканска земја откри наоѓалишта на злато

По Србија, уште една балканска земја откри наоѓалишта на злато

„Макпетрол“: пазарот со гас е одамна либерализиран, сегашните тендери се фарса

„Макпетрол“: пазарот со гас е одамна либерализиран, сегашните тендери се фарса

БЕСИМИ НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ПОВИСОКА ПЛАТА ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ - еве каде ќе го бара „чарето“

БЕСИМИ НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ПОВИСОКА ПЛАТА ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ - еве каде ќе го бара „чарето“