26 Мај, 2020
0.0442

Автентичното толкување за помилувањето пред пратениците најрано во среда идната недела

Објавено во: Македонија 02 Декември, 2019

Автентичното толкување на законот за членот 11 од Законот за помилување, нема пред 11 ти декември да се најде пред народните избраници, вели за тв 24 собранискиот Спикер Талат Џафери. 

Џафери за телевизијата изјавил дека има процедура која мора да се испочитува, а е комплексна. Но, и дека во моментов во Собранието се одржува комисиската расправа за буџетот за 2020 година која е врзана со рокови и мора да помине. На денешната координација пратениците воопшто не го отвориле тајмингот. Извори од состанокот кај собранискиот Спикер рекле дека Џафери само им ги кажал парвилата за постапување со автентично толкување, односно дека за него треба да стигне мислење од Влада пред да се формулира предлог на матичната Комисја, во случајот законодавно-правна. Според информациите на тв 24, никој од присутните, меѓу кои и предлагачите, немал дополнителна интервенција или став околу итноста на барањето. 

Можеби ќе ве интересира

Повеќе новозаразени од оздравени од корона вирусот, починаа тројца повозрасни пациенти од Ковид-19

Повеќе новозаразени од оздравени од корона вирусот, починаа тројца повозрасни пациенти од Ковид-19

КОЛКУ ПОРАСНАА ПЛАТИТЕ НА ДОКТОРИТЕ И СЕСТРИТЕ - Филипче ги кажа бројките

КОЛКУ ПОРАСНАА ПЛАТИТЕ НА ДОКТОРИТЕ И СЕСТРИТЕ - Филипче ги кажа бројките

(ФОТО) Отвори ЗОО Скопје по два и пол месеци

(ФОТО) Отвори ЗОО Скопје по два и пол месеци

Тројца албански државјани илегално влегле во земјава и го прекршиле полицискиот час

Тројца албански државјани илегално влегле во земјава и го прекршиле полицискиот час

Рускоска објави снимка од Боки 13 и Кичеец

Рускоска објави снимка од Боки 13 и Кичеец

„Аџибадем Систина“ воведува можност за онлајн консултации

„Аџибадем Систина“ воведува можност за онлајн консултации

ШТИПСКАТА КОНФЕКЦИЈА ПОД КЛУЧ: 6-мина работници заразени, има и други со симптоми

ШТИПСКАТА КОНФЕКЦИЈА ПОД КЛУЧ: 6-мина работници заразени, има и други со симптоми

Завршни зборови на Рускоска: Јанева се уште е во филмот на „Чарлиевите ангели“

Завршни зборови на Рускоска: Јанева се уште е во филмот на „Чарлиевите ангели“

Владината коалиција постави краен рок за избори до 5 јули

Владината коалиција постави краен рок за избори до 5 јули