20 Октомври, 2019
0.0176

Бабиш: Не е прифатливо одложување на датумот за Северна Македонија

Објавено во: Македонија 11 Јуни, 2019

Премиерот на Чешка  Андреј Бабиш на прес конференција истакна дека не е прифатливо ново оддложување на датум за преговори на Северна Македонија за ЕУ, бидејќи земјата направи огромни напори и исполни се што се побара од државата од страна на Европската унија. Ново одложување на датум за Северна Македонија би значело и разочарување на целиот овој регион.

„Европските политичари Ви ветија, Вие како земја конечно најдовте заеднички јазик со Грција, решивте спор кој траеше 30 години, сменивте име, сменивте устав. Европските политичари треба и мора да си го оддржат зборот, ако тоа не се случи ќе делува антимотивирачки, не само за земјава туку за целиот регион. Битно е тие, што ветија да го исполнат ветеното“, рече чешкиот премиер.

Бабиш на прес конференцијата кажа дека не постои причина Северна Македонија да не добие датум за преговори, а исто така потенцираше дека целиот овој регион го очекува датумот на земјава за пристап кон Европската унија.

„Јас ви ветувам дека ќе сторам се за да добиете датум за преговори“, потенцираше Бабиш.

Тој се заблагодари и на премиерот Заев за гостопримството, а меѓудругото истакна дека Чешка и Северна Македонија се во одлични односи.


Фото: Јутјуб

Можеби ќе ве интересира

Шекеринска: Со чист мандат ќе покажеме дека знаеме проблемите да ги претвориме во успех

Шекеринска: Со чист мандат ќе покажеме дека знаеме проблемите да ги претвориме во успех

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев најави брзи избори, ВМРО-ДПМНЕ прифати

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев најави брзи избори, ВМРО-ДПМНЕ прифати

АХМЕТИ: Неприфатливо е да се прифати неправедна вина

АХМЕТИ: Неприфатливо е да се прифати неправедна вина

САД РАЗОЧАРАНИ: Порачаа да градиме транспарентно и демократско општество

САД РАЗОЧАРАНИ: Порачаа да градиме транспарентно и демократско општество

ПОЛИТИЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Грците пишуваат за разочарувањето во Брисел

ПОЛИТИЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Грците пишуваат за разочарувањето во Брисел

ЗАЕВ СЕ ОБИДЕЛ ДА ДОГОВОРИ СРЕДБА СО МАКРОН: Дали се слушнале по ветото?

ЗАЕВ СЕ ОБИДЕЛ ДА ДОГОВОРИ СРЕДБА СО МАКРОН: Дали се слушнале по ветото?

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

МИЦКОСКИ ГО ПРИФАЌА ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗБОРИ: Го спомена и Преспанскиот договор како неправда која друг ја нанел

МИЦКОСКИ ГО ПРИФАЌА ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗБОРИ: Го спомена и Преспанскиот договор како неправда која друг ја нанел

ЗАЕВ ЗА ОСТАВКАTA ЗА КОЈА ПИШУВАА МЕДИУМИТЕ: Сите опции беа во мојата глава

ЗАЕВ ЗА ОСТАВКАTA ЗА КОЈА ПИШУВАА МЕДИУМИТЕ: Сите опции беа во мојата глава