09 Декември, 2022
0.0210

БАНКАТА НА АНГЛИЈА ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТНИТЕ СТАПКИ, поскапувањата поттикнаа раст за половина поен втор месец по ред

Објавено во: Финансии 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Банката на Англија го објави седмото зголемување на каматните стапки за помалку од една година, и покрај тоа што предвидуваше рецесија, бидејќи се бори со највисокото ниво на инфлација од која било економија од земјите членки на Г7.

Централната банка го повтори минатомесечното зголемување од половина процентен поен, зголемувајќи ги стапките на 2,25 отсто од 1,75 проценти. Се вели дека очекува инфлацијата да достигне врв следниот месец на 11 отсто, пониска од претходно очекуваната поради владината интервенција за субвенционирање на сметките за енергија.

- Доколку изгледите сугерираат попостојани инфлациски притисоци, вклучително и од посилната побарувачка, Комитетот за [монетарна политика] ќе одговори силно, доколку е потребно - се додава во извештајот, пренесува „Си-Ен-Ен“.

Со потегот од четвртокот, Банката на Англија веќе ги зголеми трошоците за позајмување за деловните субјекти и потрошувачите на нивоата последен пат забележани во 2008 година, во обид да ја отстрани топлината од инфлацијата која продолжува да лебди малку под 10 отсто.

Како и повеќето централни банки, мора да ја одмери потребата да се спречи зголемувањето на цените да излезе од контрола и штетатакоја ја предизвикува.

Некои економисти веруваат дека економијата на Обединетото Кралство веќе е во рецесија, а Банката на Англија го дели тоа мислење. Тој предвидува пад на БДП на Обединетото Кралство за 0,1 проценти во третиот квартал, делумно како резултат на дополнителниот државен празник за погребот на кралицата. За толку опадна БДП во вториот квартал.

Креаторите на политиката на банката беа поделени околу тоа колку агресивни треба да бидат овој месец, при што тројца членови се расправаа за зголемување на поени за три четвртини. Но, тие едногласно гласаа за намалување на акциите на банката на државни обврзници за 80 милијарди фунти во следните 12 месеци, како уште еден потег за затегнување на монетарната политика.

Нејзините размислувања се комплицираат поради слабата фунта, која падна на новото 37-годишно ниво во однос на американскиот долар во средата. Послабата валута значи дека Обединетото Кралство треба да плати повеќе за увезена енергија и храна, што ги зголемува инфлаторните притисоци во економијата.

Федералните резерви на САД во средата објавија историски трет последователен раст на каматните стапки за три четвртини процентни поени, додавајќи дополнителен ветер на едрата на доларот. Референтните стапки во САД сега се меѓу 3 и 3,25 проценти.

Европската централна банка, исто така, отвори нов терен со својата одлука претходно овој месец да ги зголеми каматните стапки во еврозоната од 0 на 0,75 отсто. Швајцарската народна банка во четвртокот ги зголеми стапките за три четвртини од процентниот поен, со што ги извади од негативната територија на 0,5 проценти.

Дополнително заматување на изгледите за Банката на Англија е веројатно големо зголемување на трошењето на владата за да се намалат небесно високите сметки за енергија на бизнисите и домаќинствата.

Министерот за финансии на Обединетото Кралство во петок ќе ги изложи трошоците за програмата за субвенционирање, но аналитичарите веќе проценија дека сметката може да достигне 150 милијарди фунти (170 милијарди долари) во следните две години.

Во комбинација со даночните намалувања што ги вети новата премиерка Лиз Трас, тоа би можело да ја одржи високата инфлација во текот на следните неколку години и да го зголеми задолжувањето на владата.

Во извештајот објавен во средата, независниот Институт за фискални студии предупреди дека владата ризикува да го постави долгот на „неодржлив пат“.

- Со околу 3,5 отсто од националниот доход, задолжувањето не би било далеку двојно повеќе од 1,9 отсто од националниот доход во просек во текот на 60 години пред глобалната финансиска криза, кога изгледите за раст беа значително повисоки - се вели во извештајот.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ДРАМАТИЧНО РАСТЕ КАМАТАТА НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО НА ДРЖАВАТА КАЈ БАНКИТЕ - последните обврзници достигнаа и до 5,2 проценти

ДРАМАТИЧНО РАСТЕ КАМАТАТА НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО НА ДРЖАВАТА КАЈ БАНКИТЕ - последните обврзници достигнаа и до 5,2 проценти

ПАЃАТЕ ЛИ И ВИЕ НА ОВИЕ ТРИКОВИ НА ТРГОВЦИТЕ? Цените 99 и не се баш пониски од останатите

ПАЃАТЕ ЛИ И ВИЕ НА ОВИЕ ТРИКОВИ НА ТРГОВЦИТЕ? Цените 99 и не се баш пониски од останатите

КОЈ ГО ТУРНА ИЛОН МАСК ОД ТРОНОТ?

КОЈ ГО ТУРНА ИЛОН МАСК ОД ТРОНОТ?

“КРВОПРОЛЕВАЊЕ“: Како колапсот на FTX предизвика домино ефект што уништи толку многу компании?

“КРВОПРОЛЕВАЊЕ“: Како колапсот на FTX предизвика домино ефект што уништи толку многу компании?

ГОЛДМАН САКС ПЛАНИРА АКВИЗИЦИИ НА КРИПТО КОМПАНИИТЕ - вложувачите бараат прилики за купување по пониски цени

ГОЛДМАН САКС ПЛАНИРА АКВИЗИЦИИ НА КРИПТО КОМПАНИИТЕ - вложувачите бараат прилики за купување по пониски цени

Економски експерт предупредува: Ова е најголемиот балон во светската историја

Економски експерт предупредува: Ова е најголемиот балон во светската историја

ДРЖАВИ СО НАЈВИСОКА ИНФЛАЦИЈА - еве кои земји ги заземаат првите три места

ДРЖАВИ СО НАЈВИСОКА ИНФЛАЦИЈА - еве кои земји ги заземаат првите три места

БЕНКМЕН-ФРИД СЕ СОГЛАСИ ДА СВЕДОЧИ - Крипто клинецот сака пред Претставничкиот дом на САД да докаже дека не е измамник

БЕНКМЕН-ФРИД СЕ СОГЛАСИ ДА СВЕДОЧИ - Крипто клинецот сака пред Претставничкиот дом на САД да докаже дека не е измамник

И МИЛИОНЕРИТЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА СВОЈАТА ПЕНЗИЈА - велат дека сега има многу проблеми, ќе работат уште долго

И МИЛИОНЕРИТЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА СВОЈАТА ПЕНЗИЈА - велат дека сега има многу проблеми, ќе работат уште долго