07 Август, 2022
0.0251

Банката на Англија ги зголемува каматните стапки, најмногу од 1995 година, брза да ја зауза инфлацијата

Објавено во: Финансии 04 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Банката на Англија ги зголемува каматните стапки со најголем раст во последните 27 години, поради стравувањето дека е можна долга рецесија, и брза да го задуши растот на инфлацијата кој сега е на врвот - дури 13 отсто.

Поради порастот на цените на енергијата, Комитетот за монетарна политика на Банката на Англија гласаше 8 спрема 1 за пораст на банкарската стапка за половина процентен поен на 1,75 отсто, нејзино највисоко ниво од крајот на 2008 година, од 1,25 проценти.

- Зголемувањето од 50 базични поени го очекуваа повеќето економисти во анкетата на Ројтерс додека централните банки ширум светот се обидуваат да го задржат порастот на цените. Членот на MPC, Силвана Тенрејро даде единствен глас за помало зголемување од 25 основни поени - пишува Ројтерс.

Банкарите предупредуваат дека Велика Британија се соочува со рецесија со врвен пад на производството од 2,1 отсто, слично на падот во 1990-тите, но многу помалку од ударот од КОВИД-19 и падот предизвикан од глобалната финансиска криза 2008-09 година.

Економијата ќе почне да се намалува во последниот квартал на 2022 година и ќе се намалува во текот на целата 2023 година, што ќе ја направи најдолгата рецесија од по глобалната финансиска криза.

Воведувајќи го забавувањето, инфлацијата на потрошувачките цени сега веројатно ќе го достигне врвот на 13,3 проценти во октомври - највисока од 1980 година - најмногу поради порастот на цените на енергијата по руската инвазија на Украина.

Тоа би ги оставило домаќинствата да се соочат со две последователни години на пад на нивните расположливи приходи, најголемото стискање од почетокот на овие рекорди во 1964 година.

Британската инфлација на потрошувачките цени достигна 40-годишен максимум од 9,4 проценти во јуни, четири пати над целата на Банката од 2 отсто, што предизвика индустриски активности и врши притисок врз наследникот на Борис Џонсон како британски премиер за да добие дополнителна поддршка.

Банката претходно очекуваше инфлацијата да достигне врв над 11 отсто и речиси никаков раст на британската економија најрано пред 2025 година.

Во своите нови прогнози, Банката забележа пад на инфлацијата на 2 отсто за две години, бидејќи ударот врз економијата го направи својот данок на побарувачката.

Британската централна банка сега ги зголеми стапките шест пати од декември, но овој потег е најголем од 1995 година.

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ УКИНАТ ДАНОЧНИТЕ ОСЛОБОДУВАЊА, ЌЕ СЕ РЕВИДИРААТ СТИМУЛАЦИИТЕ, ВО ИГРА И ПРОГРЕСИВЕН ДАНОК - Финансии почна консултации со бизнисот за повисоки даноци од идната година

ЌЕ СЕ УКИНАТ ДАНОЧНИТЕ ОСЛОБОДУВАЊА, ЌЕ СЕ РЕВИДИРААТ СТИМУЛАЦИИТЕ, ВО ИГРА И ПРОГРЕСИВЕН ДАНОК - Финансии почна консултации со бизнисот за повисоки даноци од идната година

ДРЖАВНАТА БАНКА ШТО ИМ ДАВА БЕСКАМАТНИ И ЕВТИНИ КРЕДИТИ НА ФИРМИТЕ СО ДВОЈНО ЗГОЛЕМЕНА ДОБИВКА - во првата половина од годинава 732 илјади евра

ДРЖАВНАТА БАНКА ШТО ИМ ДАВА БЕСКАМАТНИ И ЕВТИНИ КРЕДИТИ НА ФИРМИТЕ СО ДВОЈНО ЗГОЛЕМЕНА ДОБИВКА - во првата половина од годинава 732 илјади евра

ДОАЃА ЦЕЛОСНА РЕЦЕСИЈА, поранешен вработен во ФЕД тврди дека ќе трае цела година

ДОАЃА ЦЕЛОСНА РЕЦЕСИЈА, поранешен вработен во ФЕД тврди дека ќе трае цела година

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки

КАМАТИТЕ НА КРЕДИТИТЕ СЕ УШТЕ ПАЃААТ, банките не брзаат по сигналите од Народната банка, еве кои се причините

КАМАТИТЕ НА КРЕДИТИТЕ СЕ УШТЕ ПАЃААТ, банките не брзаат по сигналите од Народната банка, еве кои се причините

СРБИТЕ СТРАВУВААТ ЗА СВОИТЕ ПАРИ, немаат пристап до средствата од една од банките, од таму велат се ќе биде средено до 14 часот

СРБИТЕ СТРАВУВААТ ЗА СВОИТЕ ПАРИ, немаат пристап до средствата од една од банките, од таму велат се ќе биде средено до 14 часот

РУСКАТА ЕКОНОМИЈА ПОЧНУВА ПОБРЗО ДА ПАЃА, Сите параметри сега се полоши од планираното: БДП тоне за 7 отсто!

РУСКАТА ЕКОНОМИЈА ПОЧНУВА ПОБРЗО ДА ПАЃА, Сите параметри сега се полоши од планираното: БДП тоне за 7 отсто!

Најбогати Американци изгубија над 660 милијарди долари: Од ноември, акциите паѓаат, одземајќи им го богатството на милијардерите

Најбогати Американци изгубија над 660 милијарди долари: Од ноември, акциите паѓаат, одземајќи им го богатството на милијардерите

„Фактор“ анализа: Зошто „Комерцијална“ , „Стопанска“ или НЛБ Банка се премиум акции?

„Фактор“ анализа: Зошто „Комерцијална“ , „Стопанска“ или НЛБ Банка се премиум акции?