22 Април, 2018
0.0628

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2017

Руската и американската амбасада излегоа со ставови на Твитер пред два дена, и ова многу од корисниците на оваа социјална мрежа го нарекоа „Tвитер војна”.

„Загаденоста на воздухот е толку голема денеска, што е многу тешко да се види амбасадата! Какви идеи имате за почист воздух во Македонија”- стоеше во објавата од американската амбасада.

Неколку часа подоцна со своја реакција се јави руската амбасада. 

„Ако нашите пријатели од американската амбасада бараат решенија за загадениот воздух во Македонија, ние би сакале да помогнеме со решение”- напишаа од руската амбасада. 

Вчера на Твитер се огласи и американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли, според кој друг руски гасовод нема да донесе чист воздух во Македонија.


„Ги прашавме македонските граѓани прашање за блиски чекори до чист воздух. Друг руски гасовод нема да го стори тоа. САД ја поддржуваат желбата на Македонија да го доведе гасот во македонските градови и разновидноста во снабдувањето со гас за Македонија и Европа”- стои на профилот од амбасадорот Бејли на Твитер. 

Тој вели дека нема никаква „Твитер војна“.

Можеби ќе ве интересира

Најавен голем првомајски протест за стопирање на извршителите

Најавен голем првомајски протест за стопирање на извршителите

Заев за Франс прес: Блиску сме до решение кое ќе трае со векови со Грција

Заев за Франс прес: Блиску сме до решение кое ќе трае со векови со Грција

Голем пожар покрај Преспанското езеро

Голем пожар покрај Преспанското езеро

Заев тврди дека сите разговори за „Монструм“ се во СЈО

Заев тврди дека сите разговори за „Монструм“ се во СЈО

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се тргне од патот на правдата за „Монструм“

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се тргне од патот на правдата за „Монструм“

Филипче: Без вакцини нема запишување во градинка и училиште

Филипче: Без вакцини нема запишување во градинка и училиште

МВР со голема акција во Скопје во лов на пијани возачи

МВР со голема акција во Скопје во лов на пијани возачи

Крадци ја „пеплосале“ катната гаража Македонска фаланга

Крадци ја „пеплосале“ катната гаража Македонска фаланга

И Даниел Сервер доаѓа во Македонија

И Даниел Сервер доаѓа во Македонија