25 Февруари, 2024
0.0245

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

Објавено во: Балкан 10 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Српската дијаспора во изминатиот период имаше значаен удел во продажбата на недвижности во Србија. Иако интересот на гастарбајтерите претходно беше насочен кон локации како што е Белград на вода, кој беше претставен како „елитна“ населба, сега Србите од странство се насочени кон нови градби во другите делови на главниот град и на планините.

Србите кои подолго време живеат и работат во странство купуваат недвижен имот за дополнително да се обезбедат по враќањето во Србија, но и се повеќе поради издавањето станови или куќи, што е многу профитабилен бизнис.

Белград дефинитивно е на листата на локации кои се интересни за Србите од странство, а интересот владее за новоизградените станови.

Според податоците на порталот 4зида, најбарани станови во новоградба и станови во планина има во Златибор и Копаоник, за кои има и најмногу огласи.

Освен за овие две планини, потенцијалните купувачи од дијаспората се повеќе се интересираат за станови во Дивчибари, Тара, а ваков вид на недвижности се продаваат и во Врњачка бања.

Катарина Лазаревиќ, агент за недвижности, во изјава за Нова.рс вели дека дијаспората купувала повеќе станови во Белград на вода, за потоа да ги издава.

„Сега не е толку многу како порано. Тоа се претежно индивидуални случаи, нема масовни набавки. Постојат две опции - да се вратите овде за да живеете во пензија или да купите имот за изнајмување. Најголем број од нив се од Канада“, вели Лазаревиќ.

Таа напоменува дека оние кои сакаат да вложат вишок пари, гледаат што можат да продадат по добра цена и дека најчесто се одлучуваат за стан во нова зграда во Белград, дури и за станови на Копаоник или за недвижнини на Златибор, во кои постои можност да се ангажираат агенции кои ќе се занимаваат со издавање за нив.

„Најмногу сакаат стан во нова зграда, која е уредена и немаат време да бараат многу. Им е важно станот да има гаража и се подготвени дури и да го купат мебелот, ако некој веќе живеел во станот. Тие се одлучуваат за станови од 70 до 100 квадрати. Оние кои се враќаат да живеат во Србија, сакаат да се населат или каде живееле претходно или во населби каде што познаваат некого. Во Белград генерално сакаат да бидат во центарот, во Врачар, каде што имаат пријатели и каде што можат да обиколат се пеш“, објаснува Катарина Лазаревиќ.


Можеби ќе ве интересира

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

САМО БАЛКАНЦИ МОЖАТ ДА ВРАБОТУВААТ НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: И паднаа во раце на полицијата

САМО БАЛКАНЦИ МОЖАТ ДА ВРАБОТУВААТ НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: И паднаа во раце на полицијата

ALBANIAN POST:„ЕВРОТО НЕ Е ОФИЦИЈАЛНА ВАЛУТА ВО КОСОВО“ - Централната банка на Косово ги пречекорила своите овластувања

ALBANIAN POST:„ЕВРОТО НЕ Е ОФИЦИЈАЛНА ВАЛУТА ВО КОСОВО“ - Централната банка на Косово ги пречекорила своите овластувања

ПОВТОРНО ЗАТВОРЕНО УЧИЛИШТЕТО „ВЛАДИСЛАВ РИБНИКАР“: Едно од децата ученици носело нож

ПОВТОРНО ЗАТВОРЕНО УЧИЛИШТЕТО „ВЛАДИСЛАВ РИБНИКАР“: Едно од децата ученици носело нож

ИТНО СЕ ПОВЛЕКУВААТ НЕКОЛКУ СЕРИИ ОД ДОБРО ПОЗНАТ ЛЕК: Пациентите кои го користеле треба веднаш да се јават кај својот лекар

ИТНО СЕ ПОВЛЕКУВААТ НЕКОЛКУ СЕРИИ ОД ДОБРО ПОЗНАТ ЛЕК: Пациентите кои го користеле треба веднаш да се јават кај својот лекар

„НЕ МОЖАМ НА КЕЛНЕР ДА МУ ДАДАМ 3.000 ЕВРА ПЛАТА“: Се случува вистинска катастрофа во Хрватска, угостителите во проблеми

„НЕ МОЖАМ НА КЕЛНЕР ДА МУ ДАДАМ 3.000 ЕВРА ПЛАТА“: Се случува вистинска катастрофа во Хрватска, угостителите во проблеми