26 Јули, 2021
0.0171

Бесплатни патарини само за Србите кои летуваат во Грција: Другите молат на Табановце

Објавено во: Економија 21 Јули, 2021

Српски туристи кои сакаат да летуваат во Албанија, а поминуваат низ Македонија а кои не беа предвидени да добиваат картички за бесплатни патарини сепак успеале да стасаат до ваква картичка. Сведочат дека откако љубезно замолиле на граничниот премин добиле ваква картичка. Делод нив претходно на социјалните мрежи во групите во кои се споделуваат искуства од летувањата во туристичките центри реагираа дека се обесправени, па и покрај тоа што се Срби за нив нема бесплатни патарини. Инаку до сега се поделени повеќе од 40.000 вакви картички, но важат само за патарините долж Коридорот 10.

„Кога влегувате во Македонија на граница даваат картичка за бесплатна патарина само за оние кои тргнале во Грција. Ние љубезно замоливме и ни дадоа. Првите две патарини може да ги плаќате со таа картичка но кога од автопатот Пријателство скршнувате накај Охрид на автопатот Мајка Тереза имате уште четири наплатни рампи на кои оваа картичка не важи. Претходно користете ја секако затоа што вредноста на едно евро е заокружена на 40 денари, пишува српски турист.

Инаку картичките за српските државјани важат до 15 август, а од 15 јуни досега, поделени се повеќе од 41.000 вакви картички.

Вќера министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, на граничниот премин „Табановце“ ја прими делегацијата од Република Србија, предводена од министерот за инфраструктура, градежништво и сообраќај, Томислав Момировиќ.

Двајцата министри симболично поделија М-картички за наплата на патарини на српски државјани кои транзитираат низ државата. 

Можеби ќе ве интересира

Битиќи: За три месеци ќе стигнеме до бруто плата од 750 евра

Битиќи: За три месеци ќе стигнеме до бруто плата од 750 евра

Азески: Бизнисмените се за повеќе бизнис, а помалку историја на Балканот

Азески: Бизнисмените се за повеќе бизнис, а помалку историја на Балканот

Тинекс со поголеми профити во корона кризата

Тинекс со поголеми профити во корона кризата

За 24 часа биткоинот доживеа бум

За 24 часа биткоинот доживеа бум

Се бара поскапување на парното: Не чека ли „изгор“ зима?

Се бара поскапување на парното: Не чека ли „изгор“ зима?

Без данок тргување со криптовалути: ВМРО-ДПМНЕ веќе крои закон

Без данок тргување со криптовалути: ВМРО-ДПМНЕ веќе крои закон

Интервју Милан Самеш, Арикома: Сакаме да играме во првата лига на ИТ индустријата - одиме кон берза

Интервју Милан Самеш, Арикома: Сакаме да играме во првата лига на ИТ индустријата - одиме кон берза

Секоја државна компанија да котира на берза, јас сум радикална: Ексклузивно интервју со директорката за Загребска берза Ивана Гажиќ

Секоја државна компанија да котира на берза, јас сум радикална: Ексклузивно интервју со директорката за Загребска берза Ивана Гажиќ

Акционерски смени и продор на познати бизнисмени во подобри компании билдаат промет на берза: Кој направи раст од 30 отсто на блок трансакциите?

Акционерски смени и продор на познати бизнисмени во подобри компании билдаат промет на берза: Кој направи раст од 30 отсто на блок трансакциите?