16 Јули, 2019
0.0535

БЕЗУСПЕШНО БАРАЛ ЧЕВЛАР: Ова е вистината за работните места кои никој не ги сака

Објавено во: Финансии 17 Ноември, 2018

Во Кладово во Србија има 60 слободни работни места со нето плата од 650 евра или 900 евра бруто. 

Но, за овие работни места никој не се пријавува. Во овој град имало просечна плата во август од 46.178 динари, но никој не сака да работи за 77.000 динари, пишува српски Курир

Но, дека луѓето не сакаат да работат и за 1.000 евра, потврдува работодавец во близина на Чачак. 

Тој барал заварувач, а нудел стан и храна. 

Тешко се наоѓаат занаетчии, бравари, чевлари, и заварувачи. 

Дефицитарни се и возачите и готвачите. Возач во Србија може да заработи 500 евра, а во Европа пет пати повеќе. Од занаетите се бараат и автолимари и автомеханичари. 

фото Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

Ова е најскапиот град на светот за странци

Ова е најскапиот град на светот за странци

Поради високите плати ова е земја од соништата

Поради високите плати ова е земја од соништата