06 Август, 2020
0.0241

Билал Касами: Ќе коалицираме само со победникот, Заев не си стои на зборот

Објавено во: Македонија 12 Декември, 2019

Лидерот на на Движењето БЕСА, Билал Касами, во синоќешното издание на емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21 рече дека неговата партија доколку има можност да учествува во формирањето на новата Влада по вонредните парламентарни избори догодина во април ќе коалицира само со победникот во македонскот блок.

Наведе дека ако опозициската ВМРО-ДПМНЕ после избори повторно коалицира со ДУИ, тогаш се отвора можност Никола Груевски, актуелен азилант во Унгарија, повторно да биде премиер.

За актуелниот премиер Зоран Заев рече дека е измамник кој не си стои на зборот Што се однесува до членството во НАТО, рече дека Северна Македонија треба да го следи примерот на Црна Гора.

Според Касами, погрешно е тоа што Законот за употреба на јазиците беше испратен до Венецијанската комисија

„Да седнеме на заедничката маса и да ја артикулираме официјализацијата на албанскиот јазик“, рече лидерот на БЕСА во емисијата.


Можеби ќе ве интересира

Чаир и Аеродром имаат најмногу заболени - што е со другите општини?

Чаир и Аеродром имаат најмногу заболени - што е со другите општини?

(ФОТО) Одрони на патот Скопје - Велес

(ФОТО) Одрони на патот Скопје - Велес

Починатото 22 годишно момче имало Даунов синдром

Починатото 22 годишно момче имало Даунов синдром

Филипче има совет околу доењето за мајки заразени со коронавирусот или сомнителни

Филипче има совет околу доењето за мајки заразени со коронавирусот или сомнителни

ОД КОВИД-19 ПОЧИНА 22 ГОДИШЕН ПАЦИЕНТ - нови 113 заболени

ОД КОВИД-19 ПОЧИНА 22 ГОДИШЕН ПАЦИЕНТ - нови 113 заболени

МАКЕДОНЦИТЕ ГИ ТРОШЕЛЕ КАРТИЧКИТЕ ПО МАРКЕТИ - не јаделе во кафеани и не се дотерувале

МАКЕДОНЦИТЕ ГИ ТРОШЕЛЕ КАРТИЧКИТЕ ПО МАРКЕТИ - не јаделе во кафеани и не се дотерувале

Се преврте автомобил на коловозот - тешка сообраќајна на автопатот Тетово-Скопје

Се преврте автомобил на коловозот - тешка сообраќајна на автопатот Тетово-Скопје

СКОПСКИ ПОЛИЦАЈЦИ ВРЗУВАЛЕ ЧОВЕК СО ЛИСИЦИ И ГО ТЕПАЛЕ - еве што ќе им се случи

СКОПСКИ ПОЛИЦАЈЦИ ВРЗУВАЛЕ ЧОВЕК СО ЛИСИЦИ И ГО ТЕПАЛЕ - еве што ќе им се случи

ШТО И КАЖА ЗАЕВ НА НОВАТА ГЕРМАНСКА АМБАСАДОРКА - се зборувало и за новата влада

ШТО И КАЖА ЗАЕВ НА НОВАТА ГЕРМАНСКА АМБАСАДОРКА - се зборувало и за новата влада