30 Ноември, 2020
0.0275

Битиќи: Ќе биде потребен и нов пакет мерки за помош, го креираме буџетот за догодина

Објавено во: Економија 26 Октомври, 2020

Најверојатно ќе треба да има и четврт и петти пакет мерки, а вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи најавува дека е можно да се носат дополнително и нови одлуки. Во моментов се работи на буџетот на државата за следната 2021 година и тој вели дека во него дополнително може да се инкорпорира помош. 

Битиќи вели дека треба да се видат какви се ефектите од последните мерки. Дел од нив веќе се применуваат за дел се чека ребалансот на буџетот кој е во собрание.

-Ќе треба и петти и шести пакет на мерки за справување со кризата од вирусот. За тоа ќе зборуваме и цела 2021 година. Колку и да треба ќе донесеме мерки за полесно да ја надминеме кризата и овој период.


Можеби ќе ве интересира

КРИЗАТА ГО ЗЕМА ДАНОКОТ: Се намалил бројот на работници во индустријата

КРИЗАТА ГО ЗЕМА ДАНОКОТ: Се намалил бројот на работници во индустријата

Доларот паѓа, повеќе не е водечка валута во светот

Доларот паѓа, повеќе не е водечка валута во светот

НОВИ 15.000 ЛУЃЕ БЕЗ РАБОТА: Зошто се зголеми невработеноста?

НОВИ 15.000 ЛУЃЕ БЕЗ РАБОТА: Зошто се зголеми невработеноста?

Јагнешко, ајвар, сирење од Македонија во маркетите Лулу во Катар

Јагнешко, ајвар, сирење од Македонија во маркетите Лулу во Катар

Точете пред полноќ: Поскапуваат бензините и дизелот

Точете пред полноќ: Поскапуваат бензините и дизелот

Петто годишно истражување за бизнис опкружувањето - Бидете дел од најголемата проценка на бизнис средината

Петто годишно истражување за бизнис опкружувањето - Бидете дел од најголемата проценка на бизнис средината

Крешник Бектеши: Трговците на мало ќе работат в недела, а ќе има измени за тие на големо

Крешник Бектеши: Трговците на мало ќе работат в недела, а ќе има измени за тие на големо

Антикорупциска утврди судир на интереси кај членот на РКЕ Атанаско Тунески

Антикорупциска утврди судир на интереси кај членот на РКЕ Атанаско Тунески

Оштетени штедачи на Еуростандард банка: Ултраризични кредити се делени на вересија

Оштетени штедачи на Еуростандард банка: Ултраризични кредити се делени на вересија