28 Јануари, 2023
0.0289

БИТКОИНОТ ВО МИНАТАТА НЕДЕЛА СКОКНА ЗА 12 ОТСТО - и покрај падот на акците и банкротот на Џенезис

Објавено во: Финансии 21 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Криптовалутите се зголемија оваа недела дури и кога американските акции накратко се повлекоа од новогодишниот подем, а големиот крипто заемодавач поднесе барање за банкрот.

Биткоинот последен пат порасна за околу 12 проценти во текот на неделата, според Coin Metrics, додека етерумот се зголеми за 14 проценти.

За споредба, два од трите главни индекси забележаа губитничка недела, која беше скратена со празникот Мартин Лутер Кинг Џуниор. S&P 500 и Dow Jones Industrial Average паднаа на 0,9 отсто, односно 2,9 отсто минатата недела. Nasdaq Composite, сепак, помина подобро. Незначително порасна во текот на неделата и забележа раст од 5 отсто за годината, што ги предводи другите главни индекси.

Биткоинот и етерот поскапеа за 2,73 проценти и 2,15 проценти, соодветно, во истиот период од четири дена.

 „Се чини дека биткоинот тргува во согласност со Nasdaq и повторно ги ризикува средствата, по изминатите неколку месеци одвојување“, изјави за CNBC Силвија Јаблонски, извршен директор и главен инвестициски директор во Defiance ETFs.

„Ова е добра вест за крипто-инвеститорите бидејќи ако инфлацијата паѓа и ФЕД е поблиску до крајот отколку почетокот на економското затегнување, ризичните средства ќе здивнат и можеби повторно ќе привлечат инвеститори“.

Биткоинот се тргуваше во чекор со акциите во поголемиот дел од 2022 година, бидејќи институционалните инвеститори кои влегоа на крипто-пазарот претходната година, а владиниот стимул и заострувањето на монетарната политика од страна на Федералните резерви станаа најголеми двигатели на цените.

Сепак, во вториот дел од годината таа корелација се намали и цената на биткоинот остана релативно стабилна во услови на бран скандали и банкротства во крипто индустријата и општо губење на довербата во класата на средства.

Јаблонски рече дека биткоинот имал корист од скокот на перформансите оваа недела бидејќи краткорочните чувства ги фаворизираат акциите на Nasdaq. Дали ќе се одржи зависи од континуираниот пат на затегнување на ФЕД и дали тоа ќе ја турне економијата во рецесија или не, додаде таа.

Овонеделниот пораст на цените на криптовалутите доаѓа и во време на последниот удар за индустријата: Genesis, еден од најголемите кредитори во криптовалутите и еден од најголемите необезбедени управници на FTX, поднесе барање за стечај доцна во четвртокот навечер.

Овен Лау, аналитичар во Опенхајмер, рече дека овонеделниот пораст на криптовалутите е продолжување на порастот на ризичните средства што се случи во првите две недели од оваа година.

„Акциите на биткоин и дигитални средства беа препродадени минатата година“, рече тој. „Оваа предност е повеќе од ценета во негативните вести за колапсот на FTX, банкротот на BlockFi и падот на Genesis.

Инвеститорите сè уште се прашуваат какви потенцијални дополнителни ефекти од втор и трет ред би можеле да произлезат од неодамнешните експлозии.

(Извор: SEEbiz)

Можеби ќе ве интересира

КАМАТИТЕ ЌЕ МОРА ДА РАСТАТ - шефот на Бундесбанката најавува ново зголемување на каматните стапки

КАМАТИТЕ ЌЕ МОРА ДА РАСТАТ - шефот на Бундесбанката најавува ново зголемување на каматните стапки

Комерцијална банка гази! Кредитирањето порасна 100 милиони евра, профитот проби 35 милиони евра, колкава ќе биде дивидендата?

Комерцијална банка гази! Кредитирањето порасна 100 милиони евра, профитот проби 35 милиони евра, колкава ќе биде дивидендата?

НИ БАНКАРИТЕ НЕМА ДА БИДАТ ПОШТЕДЕНИ - банкарските гиганти ја спремаат најжешката рунда на откази од 2008 година наваму

НИ БАНКАРИТЕ НЕМА ДА БИДАТ ПОШТЕДЕНИ - банкарските гиганти ја спремаат најжешката рунда на откази од 2008 година наваму

ДОДЕКА АЗИСКИТЕ БЕРЗИ РАСТАТ, ВОЛСТРИТ СТАГНИРА - фокусирани се на заработката на компаниите кои забележаа повисоки профити

ДОДЕКА АЗИСКИТЕ БЕРЗИ РАСТАТ, ВОЛСТРИТ СТАГНИРА - фокусирани се на заработката на компаниите кои забележаа повисоки профити

БЕСИМИ: РАКОВОДИТЕЛИ СИ ЗАМИНУВААТ ЗА ПОДОБРИ УСЛОВИ И ПЛАТИ, од 700 сега во МФ има околу 400 вработени

БЕСИМИ: РАКОВОДИТЕЛИ СИ ЗАМИНУВААТ ЗА ПОДОБРИ УСЛОВИ И ПЛАТИ, од 700 сега во МФ има околу 400 вработени

СТАТИСТИКА СО НОВИ ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИТЕ, еве колку изнесувала нето платата во ноември

СТАТИСТИКА СО НОВИ ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИТЕ, еве колку изнесувала нето платата во ноември

ДЕНАРИТЕ СЕ ВРАТИЈА ВО МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ – во декември раст за дури 150 милиони евра

ДЕНАРИТЕ СЕ ВРАТИЈА ВО МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ – во декември раст за дури 150 милиони евра

ЗАПЛЕНЕТ ИМОТ ВРЕДЕН РЕЧИСИ 700 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - федералните обвинители располагаат со акции, но и со готовина

ЗАПЛЕНЕТ ИМОТ ВРЕДЕН РЕЧИСИ 700 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - федералните обвинители располагаат со акции, но и со готовина

КОЈ ГИ КУПИ СРПСКИТЕ ОБВРЗНИЦИ ОД РЕЧИСИ ДВЕ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ - еве од каде потекнуваат фондовите и другите финансиски играчи

КОЈ ГИ КУПИ СРПСКИТЕ ОБВРЗНИЦИ ОД РЕЧИСИ ДВЕ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ - еве од каде потекнуваат фондовите и другите финансиски играчи