21 Февруари, 2019
0.2533
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Бизнисмен го пријави Ќахил во Финансиска полиција

Објавено во: Економија 06 Декември, 2018

Извесен бизнисмен Ервин Сејфула, сопственик на „Манора логистик маркетинг ДОО“ во ТВ21 тврдепе дека е жртва на министерот без ресор за привлекување на странски инвестиции Аднан Ќахил. 

Бизнисменот за телевизијата тврдеше дека обвинувањата на министерот дека тој претходно му се заканил, со неговите двајца пријатели, кои тој ги спомна, како што вели, се лага. За ова, тој јавно во ТВ 21 покажа документ, со кој се гледа дека некој насила сакал да му го одземе бизнисот, а за кој вели дека го доставил и во Финансиска полиција, и поради тоа, како што тврди бизнисменот, отворена е истрага за министерот Аднан Ќахил.  Во предаденото досие во Финансиска полиција, кое го имаше на увид и ТВ 21, се гледаат телефонски разговори, СМС пораки и други писма за сопственоста на компанијата „Манора логистик маркетинг ДОО“.

Со овој документ Ервин Сејфула го обвинува министерот Ќахил и неговото семејство, дека наводно насила и со закани по живот му ја одземале компанијата. ТВ 21 контактираше и со министерот Аднан Ќахил за да добие одговор за обвинувањата од страна на бизнисменот, но тој одби да одговори и се закани дека ќе ја тужи телевизијата доколку излезе веста. Второосомничениот кој го спомнува министерот Ќахил, како лице кое му се заканило на неговиот роднина, ја раскажа неговата верзија и за тоа донел и аудио снимки од разговорите со роднината на министерот. 

ТВ 21 контактираше и со Финансиската полиција за да потврди дали пријавата на Ервин Сејфула е доставена кај нив. Од овој орган изјавија дека печатот на архивираното писмо е доволен доказ за примањето на предметот. 

Можеби ќе ве интересира

Конечно надвладеа паметниот телевизор во Македонија

Конечно надвладеа паметниот телевизор во Македонија

Кој плати 413.000 евра за акции во „Макошпед“?

Кој плати 413.000 евра за акции во „Макошпед“?

Kој во Македонија зема бруто плата од 168 475 денари?

Kој во Македонија зема бруто плата од 168 475 денари?

Заев и Тевдовски го примија на средба лидерот на „Антикоцкање“

Заев и Тевдовски го примија на средба лидерот на „Антикоцкање“

Просечна плата: Лани поголема од преклани, ама дали е доволна?

Просечна плата: Лани поголема од преклани, ама дали е доволна?

Пониски сметки за парно пред почетокот на летото поради топлото време

Пониски сметки за парно пред почетокот на летото поради топлото време

Бектеши нема да го следи примерот на Костадинов и Мисовски

Бектеши нема да го следи примерот на Костадинов и Мисовски

Српски производи од Косово со повластен третман во Србија

Српски производи од Косово со повластен третман во Србија

Една од најскапите згради не е вселена, но барем нема повеќе да прави нови трошоци

Една од најскапите згради не е вселена, но барем нема повеќе да прави нови трошоци