15 Декември, 2018
0.2981
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Бизнисмен го пријави Ќахил во Финансиска полиција

Објавено во: Економија 06 Декември, 2018

Извесен бизнисмен Ервин Сејфула, сопственик на „Манора логистик маркетинг ДОО“ во ТВ21 тврдепе дека е жртва на министерот без ресор за привлекување на странски инвестиции Аднан Ќахил. 

Бизнисменот за телевизијата тврдеше дека обвинувањата на министерот дека тој претходно му се заканил, со неговите двајца пријатели, кои тој ги спомна, како што вели, се лага. За ова, тој јавно во ТВ 21 покажа документ, со кој се гледа дека некој насила сакал да му го одземе бизнисот, а за кој вели дека го доставил и во Финансиска полиција, и поради тоа, како што тврди бизнисменот, отворена е истрага за министерот Аднан Ќахил.  Во предаденото досие во Финансиска полиција, кое го имаше на увид и ТВ 21, се гледаат телефонски разговори, СМС пораки и други писма за сопственоста на компанијата „Манора логистик маркетинг ДОО“.

Со овој документ Ервин Сејфула го обвинува министерот Ќахил и неговото семејство, дека наводно насила и со закани по живот му ја одземале компанијата. ТВ 21 контактираше и со министерот Аднан Ќахил за да добие одговор за обвинувањата од страна на бизнисменот, но тој одби да одговори и се закани дека ќе ја тужи телевизијата доколку излезе веста. Второосомничениот кој го спомнува министерот Ќахил, како лице кое му се заканило на неговиот роднина, ја раскажа неговата верзија и за тоа донел и аудио снимки од разговорите со роднината на министерот. 

ТВ 21 контактираше и со Финансиската полиција за да потврди дали пријавата на Ервин Сејфула е доставена кај нив. Од овој орган изјавија дека печатот на архивираното писмо е доволен доказ за примањето на предметот. 

Можеби ќе ве интересира

Цената на нафтата ги изненади сите

Цената на нафтата ги изненади сите

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: И оваа земја е економска сила во ЕУ

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: И оваа земја е економска сила во ЕУ

МОДНИОТ ГИГАНТ ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: Во каков бизнис влегува „Луј Витон“

МОДНИОТ ГИГАНТ ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: Во каков бизнис влегува „Луј Витон“

Фолксваген и Бош бараат и неквалификувани работници од Македонија

Фолксваген и Бош бараат и неквалификувани работници од Македонија

Владата се смилува, ќе одвои повеќе пари за почист воздух

Владата се смилува, ќе одвои повеќе пари за почист воздух

АДСДП: Фирмата на братот на Мукоски понуди најниска цена

АДСДП: Фирмата на братот на Мукоски понуди најниска цена

Зошто ПУИК власт менува, Мукоски не го менува?

Зошто ПУИК власт менува, Мукоски не го менува?

Зголемена минималната плата во Словенија, за Македонија е „мислена именка“ дури и за просекот

Зголемена минималната плата во Словенија, за Македонија е „мислена именка“ дури и за просекот

Професор стана претприемач за да го промовира производот кој го бара македонскиот пазар

Професор стана претприемач за да го промовира производот кој го бара македонскиот пазар