23 Мај, 2019
0.0389

НЕЗАКОНСКИ ПРИСВОИЛА ПОЛА МИЛИОН ДЕНАРИ: Благајничка го олеснила Институот за Јавно Здравје

Објавено во: Македонија 16 Мај, 2019

Наместо да издаде фискална сметка на пациенти кои уплатиле пари во Институтот за Јавно Здравје за добиената услуга, благајничка дел од уплатите ги задржувала за себе. 

 На овој начин благајничката во текот на 2016 година успеала да се здобие со половина милион денари, соопшти финансиската полиција.

Од финансиска соопштија и дека скопското Обвинителство поднело кривична пријава против лицето Л.Р. поради постоење основни причини на сомнение за сторено кривично дело затајување. 

Како што се наведува Л. Р. во својство на благајник во ЈЗУ Институт за јавно здравје со цел да прибави противправна имотна корист за себе во текот на 2016 година во повеќе наврати присвоила доверени парични средства од извршена наплата од пациенти на благајната на Институтот.

На тој начин таа затаила 547.329 денари и го оштетила буџтот на ИЈЗ. 

Можеби ќе ве интересира

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање