20 Септември, 2020
0.0398

Болницата за геријатриска и палијативна медицина бара донации за медицинска заштитна опрема

Објавено во: Македонија 14 Август, 2020

ЈЗУ Специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ – Скопје се обрати до Стопанската комора на Македонија како асоцијација на стопанските субјекти, за поддршка од членките на Комората за донација на медицинска заштитна опрема.

-Имено, согласно новонастанатата ситуација со позитивни пациенти во нивната Установа, а од причина што тие како Болница не се предвидени за лекување на пациенти позитивни на Коронавирусот COVID-19, а  финансиски се преоптоварени, не се во можност да ја набават потребаната медицинска заштитна опрема која е соодветна за третирање на пациенти позитивни од Коронавирус. Ве замолуваме, доколку сте во можност да донирате определени заштитни средства од наведените или финансиски да помогнете, да не известите, со што би ја информирале Болницата за да стапите во контакт, се наведува во соопштението од Стопанската комора до каде е стигнато барањето од Специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина.

Во прилог Табела на медицинска заштитна опрема која им е потребна:

Можеби ќе ве интересира

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија