04 Март, 2021
0.0369

БОРИС ЏОНСОН: Велика Британија вакцинираше 17,5 милиони граѓани, се спремаме за враќење во нормала

Објавено во: Свет 21 Февруари, 2021

Британскиот премиер Борис Џонсон објави дека Велика Британија вакцинирала 17,5 милиони луѓе со првата доза на вакцина за коронавирус.

Британската влада објави дека секој возрасен човек треба да ја прими првата доза на вакцината до 31 јули оваа година. Ова е дел од подготовките за олеснување на мерките, односно укинување на Lockdown во Велика Британија.

Велика Британија во моментов користи две вакцини – Фајзер/Бионтек и АстраЗенека.

Високата подрршка за вакцинацијата во Британија следува откако 120.000 луѓе починаа од последиците на корона вирусот, што е највисока стапка на смртност во Европа.

Втората доза на вакцината е одложена затоа што, според планот, владата сака што повеќе луѓе да ја примат првата доза. Така, беше одлучено ревакцинацијата да се изврши 12 недели по приемот на првата доза, наместо препорачаните три недели.

На овој начин, се обезбедува примарна заштита на поголем број од населението отколку што би направила ревакцинацијата на веќе вакцинираните.

Велика Британија во моментов е прво во Европа според бројот на вакцинирани граѓани.

Foto:Tanjug/Geoff Caddick/Pool via AP

Можеби ќе ве интересира

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Загинаа седум студенти, паднаа од височина од 17 метри кога се урна балконската ограда

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Загинаа седум студенти, паднаа од височина од 17 метри кога се урна балконската ограда

ПЕТ ЗЕМЈИ НАПРАВИЈА ПАКТ: Нема да чекаат и по итна постапка ќе ги одобруваат модифицираните вакцини кои ќе штитат од новите соеви

ПЕТ ЗЕМЈИ НАПРАВИЈА ПАКТ: Нема да чекаат и по итна постапка ќе ги одобруваат модифицираните вакцини кои ќе штитат од новите соеви

ЕУ клекна пред руските вакцини: Крај на драмата, почна испитувањето

ЕУ клекна пред руските вакцини: Крај на драмата, почна испитувањето

КОВАКС го објави новиот план: Македонија треба да добие 100.800 дози до мај

КОВАКС го објави новиот план: Македонија треба да добие 100.800 дози до мај

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ЈА ПОТРЕСЕ ШВЕДСКА: Избодени се најмалку 8 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ЈА ПОТРЕСЕ ШВЕДСКА: Избодени се најмалку 8 луѓе

Додека го планираат воведувањето на 5G, источноевропските земји мора да се грижат и за друго, освен за технологија

Додека го планираат воведувањето на 5G, источноевропските земји мора да се грижат и за друго, освен за технологија

АВСТРИЈА И ДАНСКА „КРЕВААТ РАЦЕ“ ОД ЕУ: Решение за набавка на вакцини најдоа во оваа земја

АВСТРИЈА И ДАНСКА „КРЕВААТ РАЦЕ“ ОД ЕУ: Решение за набавка на вакцини најдоа во оваа земја

БРАЗИЛ ПРЕД ПУКАЊЕ: Рекорден број на жртви во еден ден

БРАЗИЛ ПРЕД ПУКАЊЕ: Рекорден број на жртви во еден ден