28 Јануари, 2020
0.0231

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Објавено во: Македонија, Балкан 15 Декември, 2019

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов се надева дека Северна Македонија, веќе 30-та членка на НАТО, наскоро ќе ја покаже разликата во својот развој, откако ќе биде дел од ова семејство. 

Но, тој очекувам поголем разум на другите земји што сакаат да влезат во Европската унија и Алијансата, многу внимателно да го мерат нивното однесување и чекори. 

Борисов ова го кажа во својот говор на Годишниот форум за Западен Балкан, организиран од Меѓународниот републикански институт на САД.

Тој рече дека „расчеречената“ положба не е корисна за никого – или сте во НАТО или не, или сте во европско семејство или не, пренесува БТА.

Можеби ќе ве интересира

Спасовски: Како покровител на Националниот ден на Србите Владата ја манифестира искрената грижа

Спасовски: Како покровител на Националниот ден на Србите Владата ја манифестира искрената грижа

ФОКУС НА ДЕНОТ: Јанева и Стефанова разменија „тешки“ зборови, власта преземa мерки против аерозагадувањето

ФОКУС НА ДЕНОТ: Јанева и Стефанова разменија „тешки“ зборови, власта преземa мерки против аерозагадувањето

Безживотно тело на 60-годишна жена е извадено од Вардар

Безживотно тело на 60-годишна жена е извадено од Вардар

Се јави Ел Чека со нови „бомби“

Се јави Ел Чека со нови „бомби“

Не дишиме воздух, дишиме материја - му порача Димовски на Макрадули

Не дишиме воздух, дишиме материја - му порача Димовски на Макрадули

Владата со мерки за загадувањето - да се преполови користењето на службените возила

Владата со мерки за загадувањето - да се преполови користењето на службените возила

Најчевска по откриената „Јавна соба“ предлага воведување предмет сексуално образование во школите

Најчевска по откриената „Јавна соба“ предлага воведување предмет сексуално образование во школите

Савова за Фактор: Стефанова прави претстава во празно

Савова за Фактор: Стефанова прави претстава во празно

ГОЛЕМО И РАЗНОЛИКО ДРУШТВО - еве кои 30 експерти ќе го „бистрат“ законот за јавно обвинителство

ГОЛЕМО И РАЗНОЛИКО ДРУШТВО - еве кои 30 експерти ќе го „бистрат“ законот за јавно обвинителство