20 Февруари, 2019
0.3005
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.28    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51499.79    0.24%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.2    0%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Бучковски: Лудите години на владеење на Груевски се виновни за се

Објавено во: Македонија 22 Септември, 2018

Поранешниот македонски премиер и ексминистер за одбрана Владо Бучковски го обвини бившиот претседател на Владата, Никола Груевски, како највиновен за тоа што дел од граѓаните не сакаат да ја прифатат Спогодбата од Преспа и им се чини дека референдумот е „мачка во вреќа“.

„Болен е компромисот. Тоа е таа жртва, според мене, за квалитет. Македонија прави голема жртва. Ова е уникатен пример. Но, тоа беше нужно поради сите оние, според мене, луди десет години на владеењето на Никола Груевски, кога самите го загрозивме идентитетот“, изјави Бучковски во интервју за Бугарска национална телевизија (БНТ). 

ЕКс-премиерот додава дека Груевски со антиквизацијата, со барањето на корените на нашите предци во антиката, го разгорел национализмот во Грција и Македонија ја доведол во ситуација да ја изгуби поддршката од меѓународната заедница.

„Македонија е мала држава. Научи нешто во последната година. Тука јавно повторно да се заблагодарам за сета помош што ја даде бугарската Влада, пред сè, премиерот Бојко Борисов, и вашиот министер за надворешни работи Екатерина Захариева. Реално, за време на бугарското претседателство со ЕУ ние го направивме најголемиот исчекор, го затворивме ова прашање со Грција, но од друга страна ги отворивме перспективите за стабилизација на овој дел од Европа. Значи, Балканот не може да биде стабилен без стабилна Македонија. Затоа, јас сум убеден дека граѓаните на Република Македонија се свесни за жртвата што ја прават, но од друга страна нема алтернатива за Македонија. Ние мораме да бидеме дел од НАТО и од Европска унија за да престанат сите калкулации со нашата иднина“, заклучи Бучковски.

Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери