20 Март, 2023
0.0242

БУГАРСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА ЌЕ СЕ ПОКЛОНИ ВО 13 ЧАСОТ: Сакале заедно со македонската, но не добиле одговор

Објавено во: Македонија 04 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Чествувањето на годишнината од смртта на македонскиот револуционерен деец, Гоце Делчев се традиционално заеднички на македонската и бугарската делегација, пишува 24часа.бг Но, како што наведува медиумот, годинава бугарската делегација ќе се поклони пред гробот во црквата Свети Спас во Скопје, дури во 13 часот. Претходно, како што се наведува, бугарскиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев, кој ја предводи делегацијата, на новинарите им изјави дека ги поканил македонските власти да се поклонат заедно, но тие не одговориле.

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски вчера изјави дека нема официјално најавено присуство на бугарска делегација. Од бугарското МНР соопштија дека трипати ја информирале РС Македонија за присуството на нивна делегација и очекуваат да се обезбеди непречен пристап на бугарските државјани до црквата „Свети Спас“.

Истовремено, како што информира 24часа.бг, просторот околу црквата е под силно обезбедување и бугарските новинари не можеле да стигнат до црквата, иако се акредитирани.


Можеби ќе ве интересира

ВЕЧЕРВА СМЕ ДРАМАТИЧНО ЗАГАДЕНИ - Скопје е петти најзагаден град во светот, еве кои се пред нас на неславната листа

ВЕЧЕРВА СМЕ ДРАМАТИЧНО ЗАГАДЕНИ - Скопје е петти најзагаден град во светот, еве кои се пред нас на неславната листа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ахмети пееше пред митинг, а Грковска го опоменала Груби за играњето фудбал

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ахмети пееше пред митинг, а Грковска го опоменала Груби за играњето фудбал

Маричиќ: Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за Бугарите во Уставот

Маричиќ: Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за Бугарите во Уставот

Чаир е на Ахмети и на ДУИ, порача Артан Груби

Чаир е на Ахмети и на ДУИ, порача Артан Груби

Максим Димитриевски: Јас не плаќам даноци за да седите во кабинети и пеете

Максим Димитриевски: Јас не плаќам даноци за да седите во кабинети и пеете

„ГИ ОПОМЕНАЛА БРЕ, НЕ МИ СЕ ВЕРУВА“ - Најчевска со жестока реакција откако Грковска се огласи за функционери на ДУИ

„ГИ ОПОМЕНАЛА БРЕ, НЕ МИ СЕ ВЕРУВА“ - Најчевска со жестока реакција откако Грковска се огласи за функционери на ДУИ

Разбојници упаднале во продавница да крадат, но си заминале со празни раце

Разбојници упаднале во продавница да крадат, но си заминале со празни раце

Ковачевски за уставните измени: Јас не сум политичар којшто е дојден да убедува или да разубедува некого

Ковачевски за уставните измени: Јас не сум политичар којшто е дојден да убедува или да разубедува некого

НЕМА ДА ОДАТ ВО ЗАТВОР: Пратениците изгласаа амнестија за прекршителите на Ковид протоколите

НЕМА ДА ОДАТ ВО ЗАТВОР: Пратениците изгласаа амнестија за прекршителите на Ковид протоколите