25 Март, 2018
0.0785

БУГАРСКАТА ВЛАДА СО ОЛЕСНУВАЊА: 53.000 македонски граѓани ќе добијат бугарски документи во покус рок

Објавено во: Балкан 20 Септември, 2017

Бугарскиот вицепремиер Валери Симеонов вчера изјави дека имаат 53.000 поднесени барања со приложени соодветни документи од граѓани на Македонија кои што не можат да станат бугарски државјани поради одредени недостатоци во законодавството.

Целта на бугарската Влада, вели тој е рокот за добивање бугарско државјанство за Македонци да се намали до шест месеци, наместо две до три години, па и подолго, колку што трае процедурата во моментов, објави агенцијата БГНЕС.  

„Нашата цел е периодот за добивање бугарско државјанство, кога сите документи се исправни, да го сведеме на шест месеци. Тоа е нормален рок, а од тие шест месеци, четири месеци и 17 дена ќе траат процедурите што се извршуваат во рамките на извршната власт. Останатото време ќе биде за да може потпретседателот да го потпише указот за барателот на државјанство. Но, таму работата се влече, имаме проблеми поврзани со несовршеноста на законите“- изјави Симеонов.

Тој кажа дека се зборувало и за олеснување,  скратување на процедурата за добивање сина карта, која е наменета за привлекување висококвалификувани кадри во Бугарија, при што се планира таа да може да се извади за 37 дена.

Можеби ќе ве интересира

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

Косово веќе не го користи српскиот телефонски код

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

ДАЛИ ПРИЧИНА Е МАКЕДОНИЈА: ПАСОК бара избори

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

И Бугарија ќе протера руски дипломати?

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

KOJ МУ ЗАБЕЛЕЖУВА: Критики во Грција за изјавата на Ципрас

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

(ФОТО) БАЛКАНОТ ВО СТУД И СНЕГ: Поплави и хаос во повеќе земји

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

Подготвени ли се Брнабиќ и Дачиќ за признавање на Косово?

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

(ВИДЕО) ХИТ ВИДЕО: Овој Грк мисли дека е олицетворение на Брус Ли

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ЦИПРАС НА ШЕГА: Следниот пат веќе нема да можете да го користите терминот Република Македонија

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Како известуваат за посетата на Коѕијас?