11 Август, 2020
0.0356

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

Објавено во: Балкан 11 Јули, 2020

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, синоќа гостувајќи на РТС Дејли, изјави дека во текот на минатиот ден и ноќ во Белград имало 3.185 прегледи, а само на Клиниката за инфективни болести 318. „Од тоа, имавме околу 270 приеми, што значи пациенти кои мораа да бидат примени во Белград и во внатрешноста“, рече Лончар.

Сшоред него, ова не се податоци од кои таа земја може да биде задоволна.

Кога станува збор за капацитетите во ковид болниците во главниот град, Лончар вели дека по толку приеми, само се чека еден пациент да замине, постелнината се менува во истиот момент и пристигнува нов пациент.

„Веќе два дена сме присилени дека пациентите кои се од Белград и кои заслужуваат болничко лекување, да мора да одат на хоспитализација или во Младеновац или во Пожаревац или во Смедерево, сега ги прошируваме и капацитетите на Чачак на Шабац, бидејќи мора да успееме да му обезбедиме на секој пациент соодветни услови на лекување“, рече Лончар.

Тој посочи дека е отворена привремената болница Арена, но ограничена е само на пациенти кои не се на полуинтензивна и интензивна нега, како и дека Крагујевац и Ниш добиле и привремени болници.

„Уште во понеделник, Институтот за ревматологија ќе го претвориме во ковид болница. Пациентите кои се на болничко лекување одат во Клиничкиот центар на една или две клиники, а целиот капацитет на Институтот за ревматологија ќе го претвориме во ковид болница, бидејќи немаме друг избор“, рече Лончар.

Можеби ќе ве интересира

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените