20 Март, 2023
0.0264

„Чие дете“ е Косово, па мораат да го лулаат, Вучиќ со интересен коментар

Објавено во: Балкан 17 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Позицијата на Србија не е идеална, Косово е „нивно дете“, мора да го лулаат и чуваат, вели српскиот претседател Александар Вучиќ. 

Вучиќ денеска изјави дека Заедницата на српските општини може да се формира само врз основа на четири потпишани документи и тоа документите за менаџерскиот тим, принципите, спроведувањето и основниот, односно првиот договор, објави Новости.

„А за нивните фантазии за дански, шведски и други модели не ме интересира особено, ме интересира тоа што е потпишано да се исполни“, рече Вучиќ.

Вели дека Србија ќе ја извлече на доволно мудар начин. Koсовскиот премиер Албин Курти претходно кажа дека анализираат различни модели за Заедницата на српски општини. 

Утре, Курти и Вучиќ ќе се сретнат во Охрид. Средбата ќе биде за нормализација на односите помеѓу двете земји. Состанокот во Охрид е продолжение на дискусијата што двајцата лидери ја имаа на 27 февруари во Брисел.

foto EPA-EFE

Можеби ќе ве интересира

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора