22 Септември, 2020
0.0399

Цима: „Нестабилните односи на Грција со соседните земји“

Објавено во: Балкан 30 Август, 2013

Иако македонските граѓани секојдневно се жалат до грчката дипломатска мисија дека при преминувањето на македонско-грчката граница се подложени на контрола од страна на „надуени типови“ од Златна зора, грчката полиција досега нема уапсено никого.

Ова денеска го пишува новинарот Ставрос Цима  во колумна за весникот „Катимерини“, посветена на „нестабилните односи на Грција со соседните земји“ и за инцидентите кои се случуваат на грчките граници.

Тој нагласува дека членовите на неофашистичката партија насилно ги отстрануваат регистарските таблички од македонските автомобили кои имаат македонска ознака и кршат шофершајбни.

„Насилниците во црна облека не поставуваат блокади само на границата. Тие со истата намера се појавија и во внатрешноста, во одмаралиштата на Халкидики  и Пиерија. Тажно е што и покрај жалбите досега никој не е упасен од страна на грчката полиција. Владата мора да се справи со овој феномен во зародиш, пред да се впуштиме во опасни авантури со своите соседи“, се вели во коментарот објавен во „Катимерини“.

извор: Миа

Можеби ќе ве интересира

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час