10 Јули, 2020
0.0227

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Објавено во: Балкан 01 Јуни, 2020

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) го ажурираше списокот на држави чии граѓани можат да влезат во Црна Гора од денес, прецизирајќи дека тоа се 131 земја, додавајќи дека Северна Македонија и Ирска веќе не се на списокот, бидејќи имаат зголемена стапка од 25 заболени на 100.000 жители.

Институтот синоќа соопшти дека се свесни за тоа дека уште пред првата фаза на олеснување на мерките на границите, многу семејства биле одвоени и отсечени едни од други долго време.

„Ако сите успеавме да останеме трпеливи и заштитени толку долго, сигурни сме дека во наредните неколку дена или недели, сè додека одредени земји не ги исполнат нашите критериуми, нема да биде поголем труд или жртва што сите ќе ја направиме заедно од која било страна на границата“, објавено е од ИЈЗ.

Националното координативно тело за заразни болести (НЦП) донесе одлука од денес, 1 јуни, Црна Гора да ги отвори сите патни гранични премини кон соседните земји кои беа затворени како дел од мерките против ширењето на коронавирусот.

Претходно беше објавено дека границите на Црна Гора се отворени за граѓани на 26 европски држави без карантин и самоизолирање од 1 јуни, а според одлуката на Националното координативно тело, Србија сè уште не е на тој список.

Жителите на Словенија, Исланд, Хрватска, Словачка, Швајцарија, Албанија, Австрија, Норвешка, Монако, Косово, Германија, Грција, Унгарија, Данска, Литванија, Летонија, Азербејџан, Луксембург, Босна и Херцеговина, Бугарија, Израел имаат дозвола да влезат во Црна Гора, како и Северна Македонија, Ирска, Чешка, Финска и Естонија.

Подоцна беше објавен список без Северна Македонија и Ирска.

Од денеска сите јавни собири ќе бидат дозволени во Црна Гора, вклучувајќи свадби и погреби, спортски натпревари, но нема да можат да присуствуваат повеќе од 200 луѓе, а мерката за социјална оддалеченост мора да се почитува.Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НОВИ ПРОТЕСТИ ВО СРБИЈА: Излегоа и дел од лекарите од ковид болниците

(ВИДЕО) НОВИ ПРОТЕСТИ ВО СРБИЈА: Излегоа и дел од лекарите од ковид болниците

Веќе нема болнички капацитети за примање на пациенти во Белград

Веќе нема болнички капацитети за примање на пациенти во Белград

ШОК СОБИ ПОЛНИ СО МЛАДИ НА КИСЛОРОД - репортажа на Блиц од КБЦ „Бежанијска коса“

ШОК СОБИ ПОЛНИ СО МЛАДИ НА КИСЛОРОД - репортажа на Блиц од КБЦ „Бежанијска коса“

Вучиќ одлета за Париз по насилните протести во Белград и Нови Сад

Вучиќ одлета за Париз по насилните протести во Белград и Нови Сад

(ВИДЕО) СО СОЛЗАВЕЦ И ПАЛКИ ПОЛИЦИЈАТА ГИ РАСТЕРА ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Повреден е лидерот на Двери

(ВИДЕО) СО СОЛЗАВЕЦ И ПАЛКИ ПОЛИЦИЈАТА ГИ РАСТЕРА ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Повреден е лидерот на Двери

(ВИДЕО) НЕМИРИ И ВО НОВИ САД: Нападната е полицијата, oбиена е телевизија

(ВИДЕО) НЕМИРИ И ВО НОВИ САД: Нападната е полицијата, oбиена е телевизија

ПРОТЕСТ ВО БЕЛГРАД: Демонстранти му ја раскрвавија главата на Сергеј Трифуновиќ

ПРОТЕСТ ВО БЕЛГРАД: Демонстранти му ја раскрвавија главата на Сергеј Трифуновиќ

(ВИДЕО) ОД ПРОТЕСТИТЕ ВО БЕЛГРАД: Moнах спречи полицаец да натепа демонстрант

(ВИДЕО) ОД ПРОТЕСТИТЕ ВО БЕЛГРАД: Moнах спречи полицаец да натепа демонстрант

ЛОНЧАР ЗА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ЗА ВИКЕНД: Имаме уште два дена да донесеме најдобри мерки, не е фер да ги казнуваме сите

ЛОНЧАР ЗА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ЗА ВИКЕНД: Имаме уште два дена да донесеме најдобри мерки, не е фер да ги казнуваме сите