28 Мај, 2020
0.0232

Цвеќарите приморани да ги уништуваат производите

Објавено во: Македонија, Мои пари 31 Март, 2020

Здружените производители на сезонско саксиско цвеќе, режано цвеќе и саден материјал од повеќе региони во земјата, информираат за загрижувачката состојба во нашиот земјоделски сектор. Велат дека заради експанзијата на вирусот Ковид-19, мерките кои се на сила и неможноста на граѓаните да дојдат до нашите производи, се соочуваат со финансиска катастрофа и со опасност од целосен колапс.

-Принудени сме да отпочнеме со уништување на пролет-лето реколтата, бидејќи не постои опција да пласираме и да продаваме цвеќе. За да биде појасно, оваа алтернативна земјоделска гранка брои десетици компании, стотици вработени, огромни вложувања во опрема и инфраструктура, се развива континуирано од осамостојувањето на државата, а во споредба со другите земјоделски гранки изложена е и на највисоки оданочувања, истакнуваат оттаму.

Во интерес на нашиот опстанок и егзистенцијата на стотици вработени во овој сектор, како што појаснуваат, а со цел намалување на штетните економски последициод Ковид-19, предложивме сет на мерки со кои бараме итна и конкретна реакција од министерстото за земјоделство, министерството за економија, министерството за финансии, Владата и кризниот штаб. 

Производителите на цвеќе, истовремено апелираат граѓаните и оваа сезона да продолжат со купување на производите. Тие упатија и писмо до Министерството за шумарство, водостопанство и земјоделство, во кое велат дека се директно оштетени во екот на продажбата.

-Почитуван ве замолуваме  ургентно  да  постапите  по нашето известување – Барање поради настанатата  состојба. Бидејки ситуацијата од  ден на ден се влошува ние како производители сме приморни нашето  сезонско цвеке да го уништиме ( фрлиме ) . Во кратка напомена ве  известуваме дека стотици  вработени ке бидаат напуштени од  работа  и фирмите  ке  ставаат клуч на врата, истакнуваат во писмото.

Очекуваат, како што пишува во писмото, Министерството веднаш  да реагира и да ја извести Владата но и да  се заложи за оваа гранкаа која и се загрозува опстанокот, по примерот во другите сектори што побрзо да излезе со сет мерки.

Поднесители на барањето

1 ГАРДЕН ЦЕНТАР МАРИЈА БЛУМЕН  СТРУМИЦА

2 ХОРТИ ЕКСПЕРТ МИЦЕВСКИ с.БАНСКО

3 ЦВЕТ РАСАДНИК с. ЗУБОВО

4 ЏИМ ГАРДЕН КОМПАНИ с. САЧЕВО

5 ЦВЕТНИ ДВОРОВИ с.КОЛЕШИНО

6 ФЛОКС АН ПЛУС СТРУМИЦА

7 ГРАДИНА-ЦВЕТ с. ВЛАДЕВЦИ

8 КИТКА И.З. с.ДРАЧЕВО - СКОПЈЕ

9 РАСАДНИК АНГЕЛ с.ИНЏИКОВО – СКОПЈЕ

10 ГРАНДЕ ФЛОРА  с.ПЕТРОВЕЦ – СКОПЈЕ

11 АГРО ЦВЕТ – МИЛА И.З. с.УСЈЕ – СКОПЈЕ

12 СУПЕР ГАРДЕН ПРОФИ с.БАРДОВЦИ - СКОПЈЕ


Можеби ќе ве интересира

Едниот трансплантиран бубрег од Емилија Динева не профункционирал

Едниот трансплантиран бубрег од Емилија Динева не профункционирал

ФИЛИПЧЕ: Изборот е на граѓаните, ако не се почитуваат мерките ризикуваме враќање на остри мерки

ФИЛИПЧЕ: Изборот е на граѓаните, ако не се почитуваат мерките ризикуваме враќање на остри мерки

КАФЕ ПРОТОКОЛ: Кафулињата ги отвораат вратите од денеска

КАФЕ ПРОТОКОЛ: Кафулињата ги отвораат вратите од денеска

ИНТЕРВЈУ АКАДЕМИК КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ: Академијата истражува зошто се различни симптомите кај заразените со Ковид-19

ИНТЕРВЈУ АКАДЕМИК КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ: Академијата истражува зошто се различни симптомите кај заразените со Ковид-19

БРОЈОТ НА РАЗВОДИ ЗГОЛЕМЕН ЗА 22 ОТСТО: Дали институцијата брак „умира“?

БРОЈОТ НА РАЗВОДИ ЗГОЛЕМЕН ЗА 22 ОТСТО: Дали институцијата брак „умира“?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Прв ден без полициски час, и нови три жртви од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Прв ден без полициски час, и нови три жртви од коронавирусот

Владината одлука за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Кој град има најмногу новозаболени од коронавирусот?

Кој град има најмногу новозаболени од коронавирусот?

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки