11 Јули, 2020
0.0258

Дендиас најави дека Преспанскиот договор ќе биде во полн ек со датумот за преговори

Објавено во: Македонија 22 Ноември, 2019

Шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, во интервју за грчкото радио „Реал фм“  рече дека се согласува со коментарот дека „ќе се коригираат одредени слабости на Договорот од Преспа”, но дека таква можност Грција ќе има само кога на Македонија ќе и се одреди датум за почеток на пристапни преговори.

– Тогаш ние ќе добиеме можност, преку поглавјата што ќе се отвораат да објасниме, бидејќи јас не сакам никого да притискам, да објасниме затоа што некои работи треба да се коригираат, рече министерот за надворешни работи на Грција.

Дендиас рече дека Грција го поддржува проширувањето на ЕУ, бидејќи „тоа е во интерес и на Европа и во интерес на Грција”, но дека јужниот сосед нема толкава моч за да ја менува политиката и барањата на Франција.

– Дали ќе успееме не можам да кажам. Не сум сигурен дека ние можеме да ја одведеме француската политика до промена, но сигурно ќе се обидеме, премиерот се труди многу во оваа насока. Јас се видов завчера со Димитров, во вторник ќе одам во Скопје, а ќе се видам и со холандскиот министер следната седмица во Атина. Холандија беше една од трите земји кои рекоа не, планираме да одам и во Копенхаген, а ќе се видиме пак и со Французите. Со Ле Дријан се видов завчера на состанокот на НАТО. Во рамките на нашите можности, правиме повеќе од она што можеме, изјави Дендиас.

Дендиас и заменикот министер за надворешни работи надлежен за економска дипломатија Костас Франкојанис во вторник, на 26 ноември, ќе го посетат Скопје.

Можеби ќе ве интересира

ДОСИЕ ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ: Лани го разрешија, а денес доби 30 дена притвор

ДОСИЕ ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ: Лани го разрешија, а денес доби 30 дена притвор

АХМЕТИ МУ ВРАТИ НА ЗАЕВ: Ќе ви исчезне насмевката на усните на 15 јули

АХМЕТИ МУ ВРАТИ НА ЗАЕВ: Ќе ви исчезне насмевката на усните на 15 јули

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Реториката на лидерите се вжештува, а денес имаме нови 205 заразени од корона

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Реториката на лидерите се вжештува, а денес имаме нови 205 заразени од корона

Притвор за Владимир Панчевски

Притвор за Владимир Панчевски

АГЕНЦИЈА ЗА ФИЛМ: Го поддржуваме објективното новинарство и ЗНМ

АГЕНЦИЈА ЗА ФИЛМ: Го поддржуваме објективното новинарство и ЗНМ

Која скопска општина има најмногу, а која најмалку заразени од коронавирус?

Која скопска општина има најмногу, а која најмалку заразени од коронавирус?

ЗАЕВ ОБЈАСНИ ЗОШТО ДУИ НЕ ВРЕДЕЛЕ ПЕТ ПАРИ: Имаа 20 пратеници, се преполовија на 10, ќе имаат и помалку

ЗАЕВ ОБЈАСНИ ЗОШТО ДУИ НЕ ВРЕДЕЛЕ ПЕТ ПАРИ: Имаа 20 пратеници, се преполовија на 10, ќе имаат и помалку

ШЕСТИ СЛУЧАЈ ВО СВЕТОТ: Kaj нас излекуван пациент кај кого коронавирусот довел до воспаление на мозокот

ШЕСТИ СЛУЧАЈ ВО СВЕТОТ: Kaj нас излекуван пациент кај кого коронавирусот довел до воспаление на мозокот

НАДМИНАТА ПСИХОЛОШКАТА ГРАНИЦА: Денеска 205 заразени, највисока бројка од почетокот на епидемијата

НАДМИНАТА ПСИХОЛОШКАТА ГРАНИЦА: Денеска 205 заразени, највисока бројка од почетокот на епидемијата